Archiv: Únor 2009

Evropa dělá školu

rozhovor_herglova_ivana_sErasmus Club funguje na Filozofické fakultě UK již plných pět let. Za dobu své existence uskutečnil nespočet akcí pro studenty z Erasmu i jiných výměnných projektů, kteří přijeli studovat do České republiky. na Filozofickou fakultu nebo i další fakulty UK. Překážkou našich snah o integraci Erasmus studentů mezi české je politika odděleného vyučování i bydlení zahraničních studentů, která ale, jak se již často ukázalo, řadě „zahraničářů“ vyhovuje. Ptám-li se někdy odjíždějících „Erasmáků“, kolik Čechů znají, většinou je spočítají na prstech jedné ruky – nebudu-li počítat pedagogy, bývají jejich jedinými českými známými tutoři Erasmus Clubu a případný partner na jazykovou výměnu, „tandem“.

Dělat něco, co má význam

Martina BělíkováS Martinou Bělíkovou jsem se sešel v příjemné čajovně v centru města. Dorazila jako obvykle v dobré náladě a usrkávajíc svůj oblíbený Touareg, trpělivě odpovídala na mé zvídavé otázky. Před půlrokem přišla do Prahy z Karlových Varů studovat práva a politologii, dnes stojí v čele iniciativy Demokracie staví, která si klade za cíl prosazení realizace Kaplického návrhu Národní knihovny. Jako by malá placka amerického prezidenta, kterou měla na kabelce, vystihovala trochu i její osobnost. Martina Bělíková je rozhodně plná naděje.

Revize oborů I – Český jazyk a literatura

knihyUž delší dobu probíhá diskuse o potřebě reformy vysokého školství. Ministr Liška se hlavně snaží prosadit svou Bílou knihu a na některé argumenty nechce slyšet. Především na ty, které přicházejí z prostředí humanitních fakult a které hovoří o „krizovém režimu“ a „podfinancování“.

Andy Warhol & (E)Motion Pictures

WarholJak uvést fotku do pohybu? Jak vtěsnat emoci do obrázku? V galerii Rudolfinum můžete vlastními vjemy okusit filmové experimenty Andyho Warhola, filmaře, malíře, grafika a významného představitele pop-artu.

Palach: Hledání smyslu oběti

2-mikolasek-zpev_tStudenti vydali knihu a zorganizovali seminář

Nejznámější poválečný student historie na Filozofické fakultě svůj obor nedostudoval. Před čtyřiceti lety se rozhodl pro jinou cestu a 16. ledna 1969 se na protest proti nastupující normalizaci v zemi okupované cizími armádami zapálil. K výročí tohoto činu mu letos současní studenti fakulty kromě obvyklých květin a věnců věnovali i dvoudenní seminář, výstavu v Karolinu a obsáhlou knihu Jan Palach ´69.

Film: Tokio!

brezen_kultura_tip_film-tokio_barbora-vitu_tTepající smršť jednoho města, tři příběhy, tři režiséři – leitmotiv: Tokio a křehkost civilizační.

Zajímavý koprodukční povídkový snímek podává skrze poetické obrazy originální výpověď o cestách člověka, o lásce a osamocení, pocitu neužitečnosti, zlu a znechucení.

Prosadí David Rath svou univerzitu?

martin-bednar-kralovska-univerzita-rath_david_tNa sklonku minulého roku se objevily v tisku zprávy o plánech hejtmana za ČSSD Davida Ratha na založení nové Královské univerzity ve Středočeském kraji. Mělo by se jednat o veřejnou vysokou školu univerzitního typu. Touto definicí se rozumí vysoká škola typu Univerzity Karlovy. Oproti vysoké škole neuniverzitního typu se liší mimo jiné rozdělením na fakulty a vědeckou činností.

ARCHIFF: FF politicky zneužila Palachovu smrt

archiff-009-03Různé fakultní interpretace činu studenta Jana Palacha se dostaly do kolize poměrně brzy. Prvotní hromadné a jednoznačné přimknutí se k Palachově oběti nevydrželo, nápor oficiálního výkladu dějin byl silnější – alespoň navenek. A Filozofická fakulta se svými pedagogy si v něm vykoledovala nálepku toho, kdo Palachovu smrt zavinil a navíc zneužil.

Pocit musí být sdělný

Yvona KreuzmannováSoučasný tanec očima programové ředitelky festivalu TANEC PRAHA Yvony Kreuzmannové

Co všechno vlastně zahrnuje studijní obor ,,teorie tance“?

Ten obor se dnes na AMU jmenuje ,,taneční věda“, s tím že pod sebe stále zahrnuje samozřejmě historii tance, ale přednášky z dějin divadla. Je tam také žurnalistika, ale hlavním oborem je dramaturgie – a to jak z historické perspektivy, tak i z hlediska současnosti.

Dnešní společnost je v podstatě velmi infantilní

Josef Vojvodik„Dvě představy fraktalizace těla“, „Několik poznámek ke vztahu umění a psychopatologie“, „Oralizace a olfaktorizace oka“. To jsou názvy některých studií docenta Vojvodíka, který působí ve fakultním Ústavu české literatury a literární vědy. Pokud si za nimi nedokážete nic představit, zkuste se do těchto textů začíst a začnou se vám otevírat souvislosti mezi literární vědou, uměnovědou, filozofií, ale třeba i medicínou například v náhledu na lidské tělo.

Pages: 1 2 Next
Pages: 1 2 Next