Archiv: Únor 2012

Třetí den a Noc univerzit

Vladimíra Dvořáková o akademických svobodách, Pavel Hošek o návratu náboženství, Jan Sokol o odpovědnosti univerzit a mnoho dalších a dalšího. Za včerejší třetí den Týdne neklidu, završeného Nocí univerzit, která probíhala nejen na většině pražských vysokých škol, ale i na mnoha dalších místech po celé republice, se před nabitým publikem odehrálo množství kvalitních přednášek. Kromě toho se i zpívalo a hrálo.

Druhý den Týdne neklidu: Vzplanutí, pyžama i trepky

Pondělní diskuze na půdě Filozofické fakulty Univerzity KarlovyV pondělí 27. února proběhl druhý den Týdne neklidu, protestní akce studentů a akademické obce proti návrhu zákona o reformě vysokého školství. Mezi organizátory týdne plného přednášek, happeningů a diskuzí patří např. Akademický senát FF UK a iniciativa Za svobodné vysoké školy. Akce probíhaly na půdě Filozofické fakulty a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy i na dalších místech v Praze i jiných českých městech.

Týden neklidu začíná

Jde pouze o školné? Jsou peníze hlavním problémem vysokých škol? Jak docílit úspěšné komunikace mezi politiky a akademickou obcí? Je možné navodit mezi nimi vzájemnou důvěru?  V neděli ve tři hodiny odpoledne se v Divadle Komedie konala úvodní debata Týdne neklidu organizovaného Iniciativou za svobodné vysoké školy. Debaty o vysokoškolské a kulturní politice se zúčastnili Michal Stehlík (děkan Filozofické fakulty UK), Jaroslav Anděl (umělecký ředitel Centra současného umění DOX), Dušan D. Pařízek (ředitel Pražského komorního divadla v Divadle Komedie) a David Jařab (umělecký šéf Pražského komorního divadla v Divadle Komedie).

Nové Centrum židovských studií přímo v centru Evropy

Jubilejní synagoga

Jubilejní synagoga

Založením Centra židovských studií v lednu 2012 se Filozofická fakulta Univerzity Karlovy zařadila po bok světových univerzitních pracovišť, na kterých podobná interdisciplinární platforma funguje. Jedná se o propojení badatelských a výukových aktivit v oblasti židovské literatury, historie, filosofie, náboženství, jazyka, umění a kultury doposud rozptýlených mezi základní součásti fakulty. Nyní se jejich koordinace ujme právě Centrum židovských studií (dále jen CŽS), které má zároveň za úkol rozvíjet spolupráci s externími  institucemi, např. Židovským muzeem a dalšími českými a zahraničními tematicky spřízněnými pracovišti. Celý projekt by měl přinést nové přednáškové cykly a akreditované studijní programy i další možnosti studia pro zahraniční uchazeče, pořádání konferencí, workshopů, kolokvií a vydávání odborných publikací pod značkou CŽS.

Umberto Eco: Pražský hřbitov

Umberco Eco.

Italský spisovatel a filosof Umberto Eco napsal svůj prozatím poslední historický román Pražský hřbitov, se kterým se vrací do Prahy, jež hrála významnou roli i v jednom z jeho předchozích děl, ve Jménu růže. Pražským hřbitovem je myšlen pražský židovský hřbitov, kde se nad hrobem rabbiho Löwa údajně každých sto let schází 13 nejvýznamnějších rabínů z celého světa, aby naplánovali postupné ovládnutí světa Židy. Kromě Prahy jsou dějištěm dále Francie a Itálie.

Jak bylo Na severu?


Petra Eriksson (Foto: Martin Nedvěd.)

Petra Eriksson

Několik hudebníků, zpěváků, tanečníků a jedna krásná Švédka se jednoho dne rozhodli, že zpříjemní dlouhé lednové večery sobě a všem, kdo budou chtít. Dali dohromady hlavy, ruce, nohy a vznikla akce s názvem Na sever!. Během jednoho jediného dne tak účastníci měli možnost poznat švédské lidové a další bal folkové tance a navštívit tři koncerty v jednom.