Archiv: Květen 2009

Otázky pro Steva Govea, ředitele festivalu Fringe

fringeKvěten je tu a s ním i další ročník Prague Fringe festivalu. Co jste pro diváky připravili letos? Burlesku z Hollywoodu, performaci z Austrálie, představení oceněná na Fringe festivalech v Edinburgu a Amsterdamu. Celý svět dorazí na Malou Stranu 22. května a zůstane do 30. května. Letos půjde o skutečně úžasnou podívanou, dosud jsme nenabízeli lepší, eklektičtější výběr.

Galina Vaněčková: Literární vědci jsou lidé jako všichni ostatní

janus_rozhovor_foto_matej_vanecekLiterární vědkyně Galina Vaněčková sice pochází z ruského Jekatěrinburgu, přesto ale hovoří velmi dobře česky. Spoustu někdejších studentů Karlovy univerzity umí rusky právě díky ní, vždyť za svou akademickou kariéru odučila nespočet hodin. Její srdce ale tíhne k poezii a i když se profesně nemohla věnovat pouze literatuře, nenajdeme široko daleko většího odborníka na ruskou básnířku Marinu Cvětajevovou (1892-1941), než je tato dáma.

Když student filosofie a indologie hraje Shakespeara v originále

shakespeare2Opona se rozevřela a mezi jejími veřejemi vyrašili diváci. Divadlo Na Prádle má v hledišti 130 židlí a dnes je plno. Srdce mi buší až u ohryzku a na jazyku mám poušť. 3…2….1….. TEĎ. Rozhrnout šál (tak se říká závěsu, který odděluje zákulisí od jeviště), tři rychlé kroky a… vyschla mi i paměť a zapomněl jsem svoji repliku.

Fakulta přináší novou prezentaci na webu

fakulta_web-ffuk_foto_matej-vanecek Od počátku dubna mohou studenti i široká veřejnost prohlížet nové stránky Filozofické fakulty UK. Po několika letech nepřehlednosti, tak trochu zmatku a nehospodárnosti webové prezentace přichází autoři s novým systémem. Jak se líbí, je funkčně dostatečný a nemá vlastně víc much než ten původní?

ARCHIFF: První máj: strach nepřijít na Letnou

archiff-kveten-planek-velkerozliseniMajáles, který se letos konal den před prvomájovým svátkem práce, je dokladem toho, že studenti rádi vydatně slaví. Nepotřebují k tomu mávátka a transparenty s nadiktovanými hesly, ani dohled strany, která přepočítává, kolik jich na oslavy dorazilo.

Rozjuchaní studenti se opět sjeli do Stromovky a FFakt byl při tom

Majáles je prastarým označením studentských oslav příchodu máje. Není tomu dávno, co byl komunisty zakazován jako nepřátelský režimu, dnes je však opět symbolem jara, lásky a studentství. Od roku 2005 si oslavy vzalo pod záštitu sdružení Český Majáles. To se snaží spolupracovat se studenty ve větších městech, jako jsou Brno, Praha, Plzeň a podat jim pomocnou ruku při organizaci. V minulosti z některých stran zaznívaly výtky, že Majáles ztrácí svoji původní studentskou tvář a stává se z něj další komerční festival.

Nový FFakt v prodeji!

titulni-stranka1Od středy 6. května je v prodeji nové číslo časopisu FFakt! Ke každému májovému číslu byl pro čtenáře přibalen praktický dárek – kondom zdarma:)

Dále nezapomeňte na novou divadelní soutěžní anketu – tentokrát s divadlem Disk – která bude spuštěna v den zahájení prodeje FFaktu.

Opět jsme pro Vás připravili spoustu zajímavých článků, reportáží a rozhovorů, z kterých se můžete dozvědět například:

Vyjádření děkana Stehlíka ke Kauze Krystal

Jak probíhal Majáles

Volba ředitele Ústavu politologie FF UK

znojPan docent Znoj chystá na odchod z funkce ředitele Ústavu politologie FF UK. Když jsem s ním měl rozhovor na podzim minulého roku, vyslovil své přání odejít, jelikož je v této funkci od začátku fungování ÚPOLu. Nedivím se tomuto jeho kroku. Funkce je jistě náročná a jak sám vyslovil, nemá čas na svou akademickou činnost a podle jeho názoru „změna je život“.