Archiv: Březen 2014

Kam v létě? Na stáž!

Již dříve  jsme vám jako možný způsob strávení léta představili možnost vyjet na letní školy. Co ale dělat, pokud vás vyhlídka na další týdny strávené ve školních lavicích neláká? Léto je dobrou příležitostí vyzkoušet v praxi znalosti, které jste se naučili ve škole. Nabídka stáží je omezenější než v případě letních škol a zvláště studenti humanitních oborů nemají na výběr z tolika možností jako například studenti ekonomického zaměření, ale i pro nás se najdou mnohé zajímavé pozice.

Za co tekla krev na Majdanu?

Ukrajina. V posledních dnech jedno z nejskloňovanějších slov v českém tisku. Při takové mediální smršti, která se na nás valí ze všech stran, se domnívám, že snad většina lidí má alespoň malé povědomí o tom, co se tam v minulých 3 měsících odehrávalo. Před 11 měsíci jsem v západoukrajinském Ivano-Frankivsku strávila 14 dní na studijní stáži. Potkala jsem tam spoustu milých lidí a našla hodně nových přátel, s nimiž jsem v kontaktu i v současnosti. Během své krátkodobé stáže jsem si k této zemi vybudovala osobní vztah. Aktuální situace na Ukrajině mi tedy není lhostejná. Celé tři měsíce jsem pečlivě sledovala veškeré dění a snažila si všechny informace přebrat a nějak se v celé situaci zorientovat. Nebylo to úplně lehké. Český tisk zpočátku konfliktu na Ukrajině nevěnoval příliš velkou pozornost a zdálo se mi, že na vše nahlížel jednostranným pohledem opozičních demonstrantů. Z tisku tak často implicitně vyplývalo, že zmlácený demonstrant je hrdinou, kdežto upálený policista si svoji smrt v podstatě zasloužil. Žádný z těch padlých si zemřít samozřejmě nezasloužil.

Komparatistika v pohybu aneb Nazírejme problémy z různých perspektiv

OLYMPUS DIGITAL CAMERATěší vás interdisciplinární přístup k problému? Promýšlíte otázky z různých úhlů? Rádi myšlenky propojujete a jste zastánci teze, že meze jednoho oboru nejsou pevně dané, ale dílčí témata se mohou vlamovat do různých odvětví? Pokud jemně pokyvujete hlavou, mohl by vás zaujmout přednáškový cyklus Komparatistika v pohybu: možnosti, perspektivy a přesahy v současném zkoumání literatury, který v tomto semestru vypsal Ústav české literatury a komparatistiky.

Nora Barnacleová: milenka, múza, manželka

NORA - houseMeno James Joyce je dnes povedomé asi každému, kto dával na hodinách literatúry trochu pozor. Román Ulysses, v českom preklade známy ako Odysseus, ako aj zbierka poviedok Dublinčania sú v literárnych kruhoch notoricky známe a Finneganovo prebúdzanie predstavuje jednu z najväčších čitateľských výziev pre fanúšikov modernistickej tvorby. Za úspechom tohto celosvetovo presláveného írskeho spisovateľa však stojí viac ako len jeho talent a vytrvalá práca. V Joyceovom tieni sa totiž počas veľkej časti jeho života pohybovala žena, bez ktorej by sa pravdepodobne ani jedno z vyššie uvedených diel nezrodilo. Nora Barnacleová, chudobná chyžná zo západného Írska, ho totiž sprevádzala od istého  júlového popoludnia v roku 1904, kedy na seba náhodne narazili na Nassau  Street v Dubline, až do jeho smrti. Okrem milenky, manželky a matky jeho dvoch detí bola Nora Joyceovou literárnou múzou a slúžila ako predloha pre jeho najslávnejšie ženské postavy.

AIESEC

Rozšiřte řady dobrovolníků v mezinárodní studentské neziskové organizaci Aiesec. Společnost funguje ve více než 110 zemích. Co nabízí? Zahraniční stáže (českým studentům do jiných zemí a naopak). Hlavním komunikačním jazykem je angličtina.

Pokud se na samotný výjezd ještě necítíte a rádi byste zjistili o jeho organizaci něco víc, či si jen otestovali své jazykové schopnosti, můžete zatím jako dobrovolník organizovat výlety, různé kulturní či společenské akce, aby příchozí stážisté poznali ČR i z té, pro nás běžné, studentské stránky.

K té  patří i praktická pomoc  s dokumenty, ubytováním a celkově s orientací v nové zemi a v novém městě. Pokud nejste pražští, je to skvělá příležitost, jak společně s docela nadšeným kamarádem = turistou = stážistou poznávat nová zákoutí hlavního města. Pokud naopak z Prahy pocházíte a máte byt, nebo tip na ubytování, kde by bylo možné pár měsíců žít, či máte známé, kteří by chtěli cizojazyčného hosta, směle vyplňte přihlášku.

Abyste ale nebyli pořád jen ve sféře pomocníků, můžete si vybrat i stáž pro sebe. Na stránkách  můžete najít veškeré doplňující informace a typy stáží, které jsou v letošní nabídce.

Výhodu stáže, myslím, nemusím vysvětlovat, kromě jazykové a pracovní progrese jde o kulturní obohacení a seznámení se s novými lidmi. Jedinou nevýhodu spatřuji v tom, že zde není žádná vazba na vysokou školu. Pokud budete chtít navštívit cizí země, bude nutné si vše vyjednat ve své škole. Je to však ideální způsob, jak strávit letní měsíce.

 

O Studentské unii

SUUK logo (1)Studentská unie Univerzity Karlovy vyjednává s rektorátem, podporuje činnost spolků a zprostředkovává jim know how či finanční prostředky.

Ve středu 26. 2. se v zelené posluchárně v Celetné konal 18. sněm Studentské unie Univerzity Karlovy (SUUK). Trval tři hodiny a zúčastnění delegáti členských spolků mimo jiné projednali připravovaný Majáles, přijali mezi sebe tři nové spolky a schválili rozpočet na letní semestr, který dosahuje částky téměř dvou set tisíc korun. Ale k čemu SUUK vlastně slouží? Potřebujeme ji vůbec?

SUUK byla založena v roce 2008 z iniciativy tehdy aktivních velkých fakultních spolků, které chtěly zlepšit vzájemnou komunikaci a vytvořit instituci jednotně zastupující studentské spolky před rektorátem. Bývalý radní pro vnější vztahy Tomáš Beránek říká, že během funkčního období Václava Hampla byla spolupráce mezi SUUK a rektorátem výjimečně dobrá. Jak tomu bude za působení nového rektora Tomáše Zimy, to zatím není jisté, ale již se plánují schůzky.

Když je vše (včetně tygrů) z melounového cukru

zdroj: wikimedia commons

zdroj: wikimedia commons

V melounovém cukru se skutky dály a naplňovaly, jako se můj život děje a naplňuje v melounovém cukru. Povím vám o tom, neboť jsem zde a vy vzdáleni.

Právě těmito slovy začíná nejznámější a zároveň i nejuznávanější literární dílo amerického autora Richarda Brautigana, jenž je v srdcích svých čtenářů nesmazatelně zapsán již téměř půlstoletí. Svoji nezměrnou fantazií a do jisté míry i sociokulturním vizionářstvím se zařadil po bok u nás mnohem známějších amerických literátů druhé poloviny 20. století, jakými jsou například Kurt Vonnegut, John Updike nebo William Styron. Od děl z produkce právě zmíněných jmen se však Brautiganovy texty značně liší – těží totiž často z atmosféry obklopující americkou společnost na konci 60. let, z volnomyšlenkářství tehdejší Kalifornie a celého západního pobřeží i z jakési touhy po radikální společenské změně existující v autorově milovaném městě, San Franciscu, již po několik desetiletí. Výsledkem jsou pak unikátní literární díla, která se vyznačují vysokou mírou obsažené poetiky, autorovou hrou s barvami, smysly a pocity. Následkem toho jejich četba často vzbuzuje u čtenáře pocit osobní transformace do jedné z postav žijících ve fantaskním světě vylíčeném v knize. Brautigan tak ze svých čtenářů dělá jakési žijící a reálně existující Alenky, které vstupují do autorovy osobní říše divů, ve které nic není nemožné. I proto je pak četba děl tohoto amerického spisovatele pro mnoho lidí téměř návykovou záležitostí a nezřídka se stává, že se takováto „oběť“ není schopna od knihy odtrhnout dříve, než se její oči dostanou na tiráž.

Bariéry společnosti

nov2013 341Probudíte se, obléknete se, nasnídáte, vezmete si věci a odcházíte z bytu nebo koleje na autobus, tramvaj, metro, vlak … odcházíte … už jen díky tomuto slovu, které vyjadřuje, že můžete používat své vlastní nohy, je tento den neobyčejný. Nebo je možná neobyčejný pouze, pokud si toho vážíte a máte zkušenost k posouzení.

Tento den pro mě mohl být jako každý jiný. Až na Vyšehrad jsem došla „po svých“. Zde jsem se sešla se spolužačkami a šly jsme si „půjčit vozíček“. Na Vyšehradě je sídlo Jedličkova ústavu a v jeho nové budově Na Topolce sídlí i organizace o. s. Asistence. V rámci jejich projektu Jedeme v tom s vámi! si zájemci mohou vyzkoušet cestování po Praze na vozíku a tím se trochu přiblížit pocitům lidí na něj odkázaných.

Kam v létě? Na letní školu!

Wikimedia

Wikimedia

Není to tak dávno, co skončilo zimní zkouškové, a léto se zdá na prvních hodinách nového semestru jako vzdálená budoucnost. Ale jak nám naznačuje i počasí venku, čas tepla a volna se opravdu blíží a nastává pomalu čas přemýšlet, co s ním. Ačkoliv můžeme stokrát vzpomínat na školní léta a závidět mladším sourozencům dva měsíce sladkého nicnedělání, je právě čas volna ve skutečnosti časem dělat něco, co nás baví, platí nám to účty anebo nám to přináší nové zkušenosti.

Již v dřívějších článcích jsme vám představili možné plány na strávení léta – Claudie nás vzala na Ukrajinu, Kristýna naopak zůstala v naší vlasti . Mnozí z nás mají před sebou psaní bakalářských a diplomových prací, nebo budou zodpovědně trávit čas prací. Možností, jak strávit prázdniny, je ale mnohem více.