Andy Warhol & (E)Motion Pictures

WarholJak uvést fotku do pohybu? Jak vtěsnat emoci do obrázku? V galerii Rudolfinum můžete vlastními vjemy okusit filmové experimenty Andyho Warhola, filmaře, malíře, grafika a významného představitele pop-artu.

Výstava, dá-li se to tak nazvat, potrvá až do 5. dubna a skýtá něco okolo dvaceti různých krátkých snímků. Nejznámější zdá se být úvodní několikahodinový „Spánek“. K obsahu není co dodat. Spící osobě, jíž je John Giorno, se rytmicky vzdouvá hrudník. Dále na nás číhá chumel „Kamerových zkoušek“, jejichž nejznámější protagonisté jsou například Dennis Hopper, Salvador Dalí nebo Lou Reed, kterého můžeme pozorovat, jak slastně nasává Coca-Colu. V těchto krátkých útržcích je logicky těžké očekávat velkou akci, napínavost, něco, co nás na první pohled zaujme. Tady je ovšem důležité pozorovat záměr. O to více nás totiž tyto epizody nutí soustředit se na naši lidskou přirozenost, na okamžik, na střepiny dění, co nám každý den kolují jako zaseknutá filmová páska mezi snídaní a večeří. Snad je to umocněno pohledy lidí z pláten, co na nás visí pohledem. Nejsme to my, kdo je pozorován?

Nudná je představa dívat se čtyři hodiny na něčí spánek, pět minut na obličej dívky, co z poklidného vyrazu v tváři pomalu roní slzy jednu po druhé, obdivovat krásku, co si elegantně čistí zuby, vstřebat čtyřiapadesát minut líbajících se dvojic, pozorovat třicet devět minut osobu pojídající jakýsi pokrm, který stejně nikdy nedojí. Nebo 41 minut stát před plátnem a nehnutě sledovat „Blow job“…

Tato malá veledíla jsou experimenty s všedností, umění ztvárněné ve velkých maličkostech. Co tím chtěl autor říci? To si každy zodpoví sám. Výstava vzbudí smíšené pocity, prázdno, ale i spoustu otázek, které v nitru dříve či později vzklíčí. Aneb i pouhá provokace nás může dovést k velkým věcem. Nepochybně si zaslouží Vaši návštěvu!

Sára Arnsteinová (ITL)


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář