Archiv: Listopad 2008

Písničkář, spisovatel, překladatel a předseda českého PEN klubu Jiří Dědeček

ABSOLVENT KNIHOVNICTVÍ A VĚDECKÝCH INFORMACÍ

Jiří Dědeček nás za účelem rozhovoru pozval do své kanceláře předsedy českého PEN klubu v Klementinu. Génius loci toho místa vás ovane hned u dveří: podkrovní místnost s čarovným výhledem na věže Starého města se utápí v denním světle a ve spojení s pár kusy krásného starožitného nábytku (a jedné ikeácké knihovny) máte neodbytný pocit, že vás v tu chvíli políbilo hned několik múz. Však právě tady vzniká Dědečkův pestrý repertoár.

ARCHIFF: Normalizovaný Větrník: Kdo koho hlídal na kolejích?

VětrníkPředák kolejí, jednadvacetiletý M.K. měl udat na policii, že si na pokoji u jedné studentky někdo nechal kufr – a na základě této informace si ten někdo odseděl 14 let. To je realita ostře sledovaných studentských kolejí roku 1950, přemílaná v dnešních médiích. Pro ArchiFF jsme se proto tentokrát zaměřili na pohled do pestrého kolejního života v éře šedé normalizace.

Akademický senát: Chceme dvě miliardy!

Omezení výuky nebo zavírání oborů hrozí podle akademického senátu fakulty humanitním fakultám v Česku. Proto senát posílá poslancům dopis, ve kterém žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o celé dvě miliardy korun.

Vyšel nový FFakt!

Fakulta získala 53 milionů, senátoři ale chtějí ještě 2 miliardy
Reportáž z LEKCE FAUST: ruce prváků ve slizu a Stehlík pod palbou…
Kauza Kundera podle FFaktu!
ArchiFF: sonda do špehování na kolejích za normalizace
Rozhovor s Jiřím Dědečkem i s Lexou Guhou
Nové metody výuky na etnologii: kasírovali studenty, ale neučili…

Milan Znoj, ředitel Ústavu politologie: Nechci vychovávat úředníky, ale vědce a badatele

Stěžejním tématem mého rozhovoru s Milanem Znojem, ředitelem Ústavu politologie Filozofické fakulty, byly aktuální problémy ústavu a jeho budoucnost. Současný ředitel chce, aby pražská politologie byla něčím víc, než jen řadovou školou, kde je student jen číslem na seznamu.

Etnologie: Kupte si CD, přednáška se nekoná

Mediální obraz Etnologického ústavu pošramotila internetová diskuse o situaci humanitních oborů. Podle ní někteří tamní pedagogové vůbec neučí, ale na začátku semestru prodají studentům za stovku cédéčko s obsahem zkoušky, ze kterého je na konci semestru zkouší. Vše se má navíc dít s tichým souhlasem šéfa ústavu. FFakt zkoumal, nakolik tato tvrzení odpovídají skutečnosti.

Absolvent anglistiky, amerikanistiky a švédštiny Ivo Železný

Někteří z vás si jistě vzpomenou na knížky z nakladatelství a vydavatelství Ivo Železný (IŽ). Bohužel, před dvěma lety ho jeho někdejší majitel a ředitel v jedné osobě Ivo Železný poslal do konkurzu. Díky tomu získala Skandinavistická knihovna velkorysý dar v podobě snad deseti beden plných severské literatury v originále – knihy, o nichž severští nakladatelé doufali, že je IŽ přeloží a vydá.

Proděkanka Gillernová: Elektronický systém je stále zranitelný

Studijní oddělení je místem, kam čas od času, ale alespoň jednou za rok při zápisu, zavítá každý studující. Zkušenosti a zážitky se různí, ale třeba na nás v brzké době čekají překvapení: kam spěje „studijní“ a co s oddělením zamýšlí jsme se zeptali nové proděkanky pro studijní záležitosti Ilony Gillernové.

Čím dál bláznivější kolotoč kolem Národní knihovny

Klementinum

Portál UKáčko.cz přinesl rozhovor s Markem Kopećem, studentem architektury u profesora Přikryla na pražské AVU. Spolu se svými spolužáky vytvořili klauzurní práce se zadáním: adaptace Klementina pro další fungování Národní knihovny. Následující komentář bude směsicí citací, které by měly zvídavému a jistě přemýšlivému čtenáři ukázat názory jaksi proti těmto klauzurám, resp. především jejich medializaci coby relevantních řešení. Klauzurní práce jsou k vidění na http://archiweb.cz.