Archiv: Leden 2012

Kulturní přehled na únor

Po lednové pauze se vracíme s oblíbeným kulturním přehledem na následující měsíc. Přestože stále probíhá zkouškové období, nebojte se vyrazit za kulturou a alespoň trochu si odpočinout od skript. Již 9. února se můžete těšit na vernisáž Artsemestru zima 2012, který pak bude v následujících dnech probíhat na UMPRUM. Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze tradičně otevře všechny své ateliéry veřejnosti. Od 10. do 16. února bude mít každý z návštěvníků zimního Artsemestru možnost zjistit, jaké tendence a směry formují studenty Katedry architektury, designu, volného a užitého umění.

Pražský hrad připomíná 400. výročí smrti Rudolfa II.

foto: Správa Pražského hradu - Jan Gloc

20. ledna 2012 uběhlo 400 let od chvíle, kdy na Pražském hradě zemřel Rudolf II. Habsburský. Na skon panovníka, za jehož vlády se z Prahy stalo centrum politické i kulturní, upomíná mimořádná výstava nazvaná Pocta Rudolfu II. V běžně nepřístupných prostorách si mohou návštěvníci prohlédnout především předměty spojené s císařovým pohřbem.

Reforma vysokých škol z pohledu Univerzity Karlovy

Prof. Václav Hampl, rektor UK.

Prof. Václav Hampl, rektor UK.

19. 1. 2012 proběhlo na Právnické fakultě v Collegiu Maximu shromáždění zástupců akademické obce Univerzity Karlovy. Informační shromáždění svolal rektor Karlovy univerzity prof. Václav Hampl a předseda Akademického senátu UK prof. Jan Hála kvůli projednání věcných záměrů zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům.

Celému shromáždění předcházelo symbolické vyhození 90 melounů z oken jako symbol „vyhozených“ miliónů za novou nepropracovanou reformu vysokých škol. Melounová „tříšť“ byla poté sebrána a poslána na výzkum melounového piva do nejmenovaného pivovaru. Následně se účastníci přesunuli na půdu Právnické fakulty UK.

Až na konec světa


Pointe du Raz.

Pointe du Raz.

Bretaň, Malá Británie, Breizh, jeden z dvaceti sedmi francouzských regionů, který si už po staletí zakládá na tom, že není až tak francouzský. Bretonci jsou národ s vlastním jazykem, vlastním poloostrovem a několika ostrovy, vlastní hymnou, vlastní vlajkou, státním znakem, vlastním parlamentem, vlastními svatými a především s vlastní, byť možná poněkud svéráznou morálkou.