Archiv: Listopad 2007

Barma potřebuje pomoc i z FF UK

Barma - demonstrace (foto: Reuters)

V září proběhly v Barmě největší nepokoje od roku 1988. Tisíce demonstrantů protestovalo po celé zemi proti vládě vojenské junty. Dav byl rozháněn slzným plynem, obušky, nakonec i ostrou municí. Právě stupňující se represe posledních dnů jsou příčinou stále menší ochoty lidí vyjít znovu do ulic.

Žije mezi námi: Šárka Zámečníková, slavistická knihovnice

Záměčníková Šárka - slavistická knihovnice

Vzal jsem na svá vyhublá bedra úkol vybrat někoho, kdo žije mezi námi, zpovídat ho, přemluvit k fotografování a zvěčnit v této rubrice. Jednoho večera se rozsvítilo: Musím zpovídat paní knihovnici ze Slovanského semináře!

Sametová Jitka K.

Tak je tu listopad a listí padá. Sychravo, déšť, depka. A kromě toho, že padá listí, se nic neděje. Stereotyp, rutina. Se spolužákama jsme si už všechno řekli, přednášející nám už taky všechno řekli a do zkouškovýho daleko. To je nuda, ach jo.

Spor: Promarnili jsme odkaz 17. listopadu?

Lukáš Kantor x Martin BendaMinulou sobotu jsme si připomněli osmnáct let uběhnuvších od listopadové revoluce. K diskusi o ní jsme pozvali dva aktivní studenty Filozofické fakulty pražské univerzity – člena Studentského výboru Lukáše Kantora, který na podporu zákona o všeobecném referendu zorganizoval sobotní demonstraci v centru hlavního města, a šéfredaktora studentského časopisu FFakt Martina Bendu. Diskuse se vine především kolem života občanské společnosti a referend.

Teplý a feministický sborník

Platón

Ráda bych vám představila nový studentský sborník Gender a umění 19. století, jejž mám zároveň za úkol posoudit. Sborník tvoří sedm příspěvků, které spojují tři dílčí témata: společenské prostředí 19. století, sféra umění a umělců a gender problematika, podoba a vývoj mužských a ženských rolí v této revoluční době.

O němčinu je ve školách stále zájem

němčina

V poslední době se v médiích často hovoří o rapidním poklesu zájmu o němčinu (naposledy viz LN, 26.9.2007). Mladí lidé prý na prvním místě upřednostňují angličtinu jako celosvětový dorozumívací nástroj a jako druhý jazyk si pak volí španělštinu, francouzštinu a nově i ruštinu.

Vyšleme nové zástupce do velkého senátu

Volby do Akademického senátu Univerzity Karlovy, kterých se vedle nás zúčastní i Lékařská fakulta v Hradci Králové, 2. lékařská, Husitská teologická, Právnická a Matematicko-fyzikální fakulta, proběhnou od 27. do 29. listopadu mezi 10.00 – 16.00 (27. 11. budova v Celetné 20, 28. 11. 2007 hlavní budova FF UK, 29. 11. 2007 areál Jinonice). A jací jsou kandidáti? FFakt prezentuje dva kandidáty do studentské komory, kteří se redakci ozvali.

Listopadový FFakt

FFakt 5 Listopadový FFakt vyšel v úterý 13. listopadu:

Vybíráme z obsahu:

 • Nespokojení studenti vyrazí opět do ulic
 • Více peněz, prosí děkanové filozofických fakult
 • Velká fotoreportáž z Fausta
 • Odstupující proděkanka Králová již chystá paměti
 • Žije mezi námi: Aida, vedoucí Platóna
 • Velký rozhovor s Jakubem Bachtíkem, předsedou Studentské rady
 • FFakt plakát: listopad ´89 na FF UK
 • Reforma výuka historie? Vzdálený ideál
 • Jak se studuje v Regensburgu
 • Absolvent bohemistiky: Petr Fejk, ředitel ZOO Praha
 • Varyš: Stehlík by měl konečně odstoupit!

a mnoho dalšího

Vše o vaší fakultě jen za 18 Kč. V prodeji občas u kamelotů na hlavní budově, a vždy v bufetu Platón, infocentru UK v Celetné, knihkupectví Fišer na hlavní budově, na vrátnici Šporkova paláce v Hybernské.

Studenti opět vyrážejí do ulic

Studenti se na svůj svátek 17. listopadu vrátí do centra Prahy. Alespoň tedy ti, kterým připadá současná úroveň demokracie nedostatečná a kteří odmítají výstavbu amerického radaru. Filozofové patří k hlavním organizátorům.

Fejeton: (Ne)jen pro prváky

Genius loci Filozofické fakulty. Do každého jistě vstoupil, každý ho jednou zažil. Nebudeme si tu přeci hrát na otrlé a necitelné. Najednou už člověk není tím titěrným studentíkem s maturitním vysvědčením, ale stává se právoplatně nafoukaným studentem FF.

Pages: 1 2 Next
Pages: 1 2 Next