Akademický senát: Chceme dvě miliardy!

Omezení výuky nebo zavírání oborů hrozí podle akademického senátu fakulty humanitním fakultám v Česku. Proto senát posílá poslancům dopis, ve kterém žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o celé dvě miliardy korun.

Rektoři vysokých škol spočítali, že v sektoru vysokých škol chybí 2,8 miliard korun. Akademický senát filozofické fakulty proto žádá členy rozpočtového výboru parlamentu, aby vysokým školám dal v rozpočtu na příští rok dvě miliardy. „Příští rok a rok 2010 budou krizové,“ řekl na říjnovém jednání senátu děkan fakulty Michal Stehlík.

K důraznému požadavku došel akademický senát na základě podnětu šéfa Ústavu české literatury a literární vědy Petra Bílka, který bezvýchodnou situaci humanitních oborů na příkladu svého pracoviště řešil i v médiích. „Ten materiál je výraz frustrace, kterou pociťuji,“ okomentoval Bílek před senátory svůj text a s tím, že není „ani ekonom, ani detektiv“, se omluvil za nepřesná čísla, která v článku uvedl.

Pokoru, nebo demošku?

Senátoři zároveň jednomyslně podpořili čerstvý Apel děkanů humanitních fakult, který žádá ministra školství Ondřeje Lišku i premiéra Mirka Topolánka, aby respektovali nezastupitelnost humanitních a společenských věd a nenechávali je živořit na hranici udržitelnosti.

Někteří ze senátorů se nicméně domnívají, že pouhé apelování nestačí a že by bylo na místě uvažovat o radikálnějším odporu: o stávce nebo o demonstraci před Strakovou akademií. „Diskuse o reformě a Bílé knize je čistě formální, volím druhou formu, ležení před Strakovkou,“ prohlásil na senátu Vít Strobach. Děkan Stehlík radikální přístup nijak nezavrhuje, naopak: „Pokud nebude tlak, dostatečně masivní, který se bude stupňovat, tak se z hlediska financí pro vysoké školy nezmění nic.“


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Napsat komentář