Žije mezi námi: Šárka Zámečníková, slavistická knihovnice

Záměčníková Šárka - slavistická knihovnice

Vzal jsem na svá vyhublá bedra úkol vybrat někoho, kdo žije mezi námi, zpovídat ho, přemluvit k fotografování a zvěčnit v této rubrice. Jednoho večera se rozsvítilo: Musím zpovídat paní knihovnici ze Slovanského semináře!

Domluvil jsem schůzku na druhou odpolední, ale vzhledem k tomu, že jsem se zdržel u rozhovoru zcela jiného typu – zkouškového – nabral jsem prodlevu trochu vyšší než je průměrné zpoždění u Českých drah. V přízemí, celý uřícený, jsem pak zprvu zatápal – kulturní bohatství knihovny i s nábytkem se totiž během léta přestěhovalo o dvoje dveře doprava. Za nimi už mě ale vítají známé paní knihovnice. K zpovědi si však zvolím jen jednu, tu vyšší plavovlasou.

Usedáme v důvěřivém obklopení knihami. Není divu, že se tu cítí jako ryba ve vodě, zvláště, když jde o knihy podle její chuti. „Jsem zapřisáhlá slavistka“, říká o sobě s hrdostí Šárka Zámečníková a upozorňuje, že slovanská knihovna patří na fakultě mezi nejstarší a nejrozsáhlejší. „Tuhle práci mám ráda, jinak bych ji nemohla dělat,“ povídá mi vesele a podotkne, že na fakultu denně dojíždí z Velkých Popovic. Ale vzápětí si postěžuje na některé nešvary spojené s organizačními změnami. Nejvíce ji vytáčí přesun fondu Slovanského semináře do centrální knihovny. Zrovna Slovanský seminář tím přijde o své studovny a studenti slavistiky o možnost mít své papírové miláčky hned po ruce. „Vůbec je to škoda, mně by nevadilo, kdybychom už zůstali tady,“ sděluje mi.

Ptám se, zda někdy nezápolí s moderní technikou a všudypřítomnou fakultní elektronizací. „Nepotýkám se s tím, myslím, že je to výrazná pomoc,“ a dále mě poučí, že všechny kousky získané po roce 1995 se ukládají do počítačového katalogu. „V těchto dnech zavádíme nový knihovní systém ALEF, totožný s tím, který pro vyhledávání knih užívá Národní knihovna.“

Na závěr se musím také optat na návštěvníky knihovny. Co třeba problémy s dlužníky výpůjček, ničiteli knižního pokladu nebo podtrhávajícími barbary? „Se čtenáři potíže nejsou. Tedy až na jednu hříšnici, kterou pořád stíháme. Její pokuta za nevracení vzrostla už na 100 Kč. “ Nezvedená dívka se prý na místě činu přirozeně moc často neobjevuje. Ale vy všichni s čistými úmysly, kdo byste si chtěli trochu počíst a rozehřát se úsměvem milé knihovnice, zavítejte do dveří č. 10.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Napsat komentář