O němčinu je ve školách stále zájem

němčina

V poslední době se v médiích často hovoří o rapidním poklesu zájmu o němčinu (naposledy viz LN, 26.9.2007). Mladí lidé prý na prvním místě upřednostňují angličtinu jako celosvětový dorozumívací nástroj a jako druhý jazyk si pak volí španělštinu, francouzštinu a nově i ruštinu.

K tomu říká tajemník ÚGS Vít Dovalil: „Podle dat z Ústavu pro zjišťování informací ve vzdělávání má němčina druhé místo na všech typech škol – základních, středních i vyšších odborných. A i když se rozestup mezi němčinou a angličtinou zvětšuje, tak odstup mezi němčinou a francouzštinou nebo mezi němčinou a španělštinou je v řádech násobků; to jsou desítky procent odstupu mezi druhou němčinou a dalšími jazyky v pořadí. Výrok, že vyšší zájem je o francouzštinu a ruštinu, není prokazatelný empiricky.“

Co říkají fakta o zájemcích o studium germanistiky? Klesá nejen jejich počet (na počátku 90.let jich byla téměř tisícovka, v posledních dvou třech letech se jejich počet stabilizoval kolem 300), ale i připravenost, jak potvrzuje Dovalil. Počet přijímaných studentů však roste, a to jako důsledek politiky financování vysokých škol – čím víc studentů, tím větší příjem do rozpočtu fakulty, resp. příslušné katedry. Celý vývoj by se tedy dal shrnout následovně: uchazečů je méně a počet studijních míst více. Nelze z toho ale jednoznačně usuzovat na malý zájem o němčinu jako o cizí jazyk.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář