Studenti opět vyrážejí do ulic

Studenti se na svůj svátek 17. listopadu vrátí do centra Prahy. Alespoň tedy ti, kterým připadá současná úroveň demokracie nedostatečná a kteří odmítají výstavbu amerického radaru. Filozofové patří k hlavním organizátorům.

Demonstraci na Václavském náměstí, která by měla začít od 16 hodin, svolává iniciativa NE základnám, aby znovu dala najevo svůj odpor k novému zbrojení na evropském kontinentu. Plánuje se hudební vystoupení, projekce na velkoplošnou obrazovku či tzv. minuta hluku.

Mezi řečníky vystoupí i zástupci nově ustanoveného Studentského výboru, jenž inicioval student pražské techniky Petr Pick a dva studenti Filozofické fakulty Lukáš Kantor a Jana Glivická. „Chceme hlavně upozornit na skutečnost, že ani osmnáct let po demokratické revoluci neexistuje v ČR základní instrument přímé demokracie – zákon o obecném referendu,“ vysvětluje Lukáš Kantor, student politologie a mj. i redaktor FFaktu. Kromě posílení přímé demokracie chtějí členové Studentského výboru bojovat za odvolatelnost poslanců.

Po plamenných projevech nespokojení studenti i další sympatizující veřejnost zamíří na Národní třídu. „Tam položíme věnce a poté se přesunem až k Úřadu vlády, kde položíme krabice. Do nich si má naskládat věci vláda, kterou už nechceme,“ odhaluje plány studentský vůdce Kantor.

Studentský výbor však nezastupuje zdaleka všechny studenty. S akcí se neztotožňuje ani místopředseda Studentské rady Petr Píša, král letošního pražského majálesu Kampusák ani Jakub Jareš, reprezentant FF UK ve velkém senátu. „Jsem pro radar a nemyslím, že je kvůli němu nutné referendum,“ tvrdí senátor. Znamení o jisté krizi demokracie přitom vidí jinde: „Třeba když chce politik omezovat tiskový zákon (jako nedávno Topolánek) a nikoho to moc nevzruší, anebo když brání něčemu, do čeho nemá co mluvit (jako Bém v případě knihovny).“


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Napsat komentář