Kam v létě? Na letní školu!

Wikimedia

Wikimedia

Není to tak dávno, co skončilo zimní zkouškové, a léto se zdá na prvních hodinách nového semestru jako vzdálená budoucnost. Ale jak nám naznačuje i počasí venku, čas tepla a volna se opravdu blíží a nastává pomalu čas přemýšlet, co s ním. Ačkoliv můžeme stokrát vzpomínat na školní léta a závidět mladším sourozencům dva měsíce sladkého nicnedělání, je právě čas volna ve skutečnosti časem dělat něco, co nás baví, platí nám to účty anebo nám to přináší nové zkušenosti.

Již v dřívějších článcích jsme vám představili možné plány na strávení léta – Claudie nás vzala na Ukrajinu, Kristýna naopak zůstala v naší vlasti . Mnozí z nás mají před sebou psaní bakalářských a diplomových prací, nebo budou zodpovědně trávit čas prací. Možností, jak strávit prázdniny, je ale mnohem více.

Letní školy

Pokud si chcete užívat školních lavic i přes léto, je ideální najít si zajímavou letní školu. A nemusíte za ní ani nikam jezdit – Filozofická fakulta nabízí několik letních škol včetně Letní školy slovanských studií nebo Letní školy interdisciplinárních přístupů.  Ostatní pražské i mimopražské školy nezůstávají pozadu a můžete tak třeba strávit příjemný týden a více i v jiných českých městech. Za zmínku stojí Letní škola rozvojové spolupráce na Univerzitě Palackého v Olomouci nebo celá řada letních škol v angličtině nabízená Masarykovou univerzitou v Brně. Jsou určeny především pro zahraniční studenty, ale některé z nich jsou otevřeny i pro ty domácí a vy můžete kromě znalostí procvičit svou angličtinu a získat nové známé ze zahraničí.

Letní školy v zahraničí jsou naopak skvělou volbou pro ty, kteří si chtějí vyzkoušet pobyt za hranicemi, setkat se s kolegy i špičkami ve svém oboru, zažít studium i v jiném stylu, než v jakém se učí v Čechách, a spojit příjemné s užitečným. Většina letních škol totiž dbá i na kulturní a společenský program a vy budete odjíždět nejen nadšení z nových studijních zážitků, ale i s kontakty na přátele po celém světě.

Nabídka zahraničních letních škol je velmi pestrá a můžete vybírat podle několika kritérií. Určitě bude klíčovým váš obor, a proto se zkuste obrátit na webové stránky vaší katedry nebo ústavu a kontrolujte i nástěnky na chodbách. A neváhejte se zeptat ani vašich vyučujících, mnoho z nich má za sebou letní školy ať už z pozice studentů nebo přednášejících.

Další podstatnou volbou bude cílová země. Letní školy se pořádají téměř po celém světě a je to ideální příležitost podívat se do vaší vysněné destinace. Ať už je vaše cílová země spjatá s vaším oborem, působí tam profesorská hvězda nebo se tam prostě jen chcete podívat, to vše jsou podstatné důvody k cestě. Nezapomeňte ale, že čím vzdálenější země, tím dražší bývají obvykle letenky, které si často musíte platit sami.

Letní školy jsou také skvělou volbou pro ty, kteří se chtějí vzdělat i mimo svůj obor. Ne všechny letní školy vyžadují předchozí znalosti a jsou tak vhodné i pro ty, kteří se o jejich téma zajímají mimo školu. Využijete prázdnin k rozšíření svých znalostí, aniž byste museli začínat nový obor na vysoké škole nebo jen doma četli z knih. Letní školy po svém skončení nabízejí certifikáty, kterými můžete dosvědčit, že jste se  určité téma studovali i systematicky a pod kvalifikovaným vedením.

Rozcestník pro letní školy v zahraničí, související svou tématikou s obory vyučovanými na Filozofické fakultě, naleznete na stránkách pro studium v zahraničí.  Uvádí téměř dvacet letních škol po celém světě v různých oborech, které jsou často spojeny s finanční pomocí naší domovské fakulty. Není to ale ani zdaleka vyčerpávající výčet, pro další databáze a odkazy se vydejte do hloubek internetu. Mezi možné internetové zdroje patří  pravidelně aktualizovaný seznam na stránkách eastchance.com, který se zaměřuje na studenty ze střední a východní Evropy,  nebo rozsáhlá databáze letních škole v Evropě – Summer Schools in Europe.  Ta jen na červenec 2014 nabízí více než 400 letních škol!

Kdo to zaplatí?

Nepříjemným aspektem letních škol v zahraničí je ale často poměrně vysoký poplatek. Najdete-li školu, která vás láká, přednáší na ní lidé, které se přejete potkat a máte pocit, že jste našli ideální způsob strávení letních prázdnin, tak se nenechte odradit několikaciferným číslem doplněným znakem eura nebo dolaru. Většinou se dá najít způsob, jak letní školu financovat jinak než z vlastní kapsy nebo vyloupením banky.

Samy školy často nabízejí různá stipendia, ať už založená na prospěchu a akademických úspěších nebo na geografické poloze země. Česká republika se stále ještě někdy nachází na listech zemí, jejichž studenti mají nárok na stipendia nebo odpuštění části či celého poplatku. Nezapomeňte ale, že kromě samotného poplatku budete muset zaplatit ještě dopravu na místo, která sama může vyjít velmi draho, pokud se chystáte třeba do USA nebo do Číny, plus další výdaje, které budete mít ve volném čase, a někdy i jídlo a ubytování.

Kromě stipendií přímo od přijímací univerzity existují i další možnosti. Za určitých okolností může na letní školy přispět i naše univerzita prostřednictvím Fondu mobility nebo účelového stipendia. Neváhejte se obrátit na naše studijní a zahraniční oddělení, rádi vám pomůžou a zjistí, jestli šance dostat příspěvek je či není. Kromě toho existuje řada soukromých nadací, které podporují studium v zahraničí. Ačkoliv letní školy nepatří mezi nejčastější důvody jejich pomoci, za  pokus nic nedáte a můžete být pouze příjemně překvapeni. Mezi takové nadace patří například Nadace Sophia, Hlávkova nadace  a další. Užitečný seznam nadací a programů lze  najít na stránkách Eurodesku .

I když se může zdát, že s přihláškou na letní školu bude dost práce – sepsat motivační dopis, sehnat doporučení, najít stipendia atd., tak to rozhodně stojí za to. Právě teď na jaře je nejvyšší čas najít si tu správnou letní


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentáře nejsou povoleny.