Chystáte se na stáž do Moskvy?

Rozhodnete-li se vydat do Ruska, konkrétně do Moskvy, zapomeňte na šedé zničené a oprýskané budovy sovětského vzhledu (ačkoliv i ty tu samozřejmě najdete). Moskva je dnes světovou pulzující metropolí, která vás doslova ohromí svou monumentálností, ale také svérázným espritem. Je totiž domovem více jak 18 miliónů lidí z celého světa. Na ulicích tak míjíte kromě zdejších Rusů též Arménce, Kazachy, Tádžiky, Uzbeky, Číňany, Ukrajince, Turkmeny, Mongoly a zástupce dalších národů. Ti všichni zde vytvářejí pestrobarevnou mozaiku a dodávají tím městu orientální nádech. Vedle obchodu s tradičními ruskými pirožky se rozkládá tržiště s arménskými produkty a o kousek dál narazíte třeba na ázerbájdžánskou restauraci. Už vůbec nemluvím o sushi restauracích, kterými je Moskva doslova přehlcena.

Poté, co se dostatečně nasytíte multikulturní atmosférou ruské metropole, se můžete vydat do víru nepřeberného množství divadel, výstav, koncertů, music barů, diskoték a mnoha dalších zábavních center. Obdivovat můžete i současné moderní umění jak v galeriích, tak v ulicích. Moskva se jako všechny velké metropole nesmírně rychle rozrůstá a modernizuje. Sovětská architektura se tu mísí s úchvatnými stavbami 21. století. Už nyní se zde do výšek tyčí mrakodrapy, které se za tmy zbarvují do všech možných odstínů a září nad celým městem.

Odhlédněte na chvíli od zábavy a nechte se unášet trpkou ruskou historií, jež je vtisknuta do zdí zdejších pamětihodností. Co by to bylo za návštěvu Moskvy, kdybyste vynechali její hlavní skvosty, mezi které bezpochyby patří moskevský Kreml, Rudé náměstí, Leninovo mauzoleum, Treťjakovská galerie, chrám Nanebevzetí Panny Marie, chrám sv. Archanděla Michaela, Starý a Nový Arbat a mnoho dalších památek a zajímavostí. V centru staré Moskvy najdete směsici mnoha architektonických stylů, od nádherných barokních chrámů z 16. století přes klasicistní stavby až po činžovní domy ve stylu art nouveau. Navzdory silnému znečištění zdejšího vzduchu je tu i velké množství parků a zeleně. Načerpat energii můžete například v nádherném legendárním parku Carycino nebo přímo v centru města v Parku Gorkého.

Teď pár praktických informací. Po příjezdu do Moskvy vás jistě nemile překvapí složitý byrokratický systém, který tu panuje snad od doby Rurikovců. Proto je potřeba nezahálet a všechny formality si vyřídit hned na začátku. Vyhnete se tím různým nepříjemnostem. K těm nejdůležitějším povinnostem rozhodně patří registrace místa pobytu. Pokud si ji do tří dnů nezařídíte, dostanete se do velmi nemilých problémů a možná skončíte jako jeden brazilský kolega, který byl nucen Rusko na měsíc opustit. Naštěstí ho zachránili kamarádi v Estonsku, takže se nemusel vracet do rodné Brazílie.

Člověk si zde musí zkrátka zvyknout na fakt, že každý papír, který dostane, ho dovede jenom k další nepotřebné bumažce otevírající dveře do dalšího kola papírování a vyplňování různých kolonek. Na konci této trnité a strastiplné cesty plné úředních dokumentů nakonec obdržíte studentský průkaz, díky němuž budete moci využívat slev při návštěvách galerií, muzeí a památek. Ruský studentský průkaz se opravdu vyplatí, neboť s českou ISIC kartou toho moc nezmůžete. Zahraniční studenti zde většinou platí plné vstupné.

Do Moskvy jsem se vydala na dvouměsíční stáž v celkem krušném období. Kvůli problematické situaci na Ukrajině jsou rusko-evropské vztahy snad nejvyhrocenější od pádu železné opony. Nicméně sankční politika Západu tu zatím na první pohled moc vidět není. Alespoň z mé zkušenosti. V obchodech je k dostání téměř všechno zboží. Evropské produkty nahradily potraviny z nečlenských zemí jako například z Turecka, Srbska, Maroka atd. Ani mezi lidmi žádné zvláštní napětí necítíte. Určitý patriotismus tu však panuje. Občas v ulicích nebo za okny aut vidíte vyvěšené vlajky. Něco jiného pak představuje místní denní tisk, ze kterého už je cítit jisté vymezování vůči Evropě a je jasné, na čí straně barikády stojí.

Konflikt na Ukrajině rovněž neodradil spoustu studentů z celého světa. Nejvíce se tady budete potkávat kromě domácích Rusů pravděpodobně s Číňany. Těch je v Moskvě opravdu hodně. Z evropských národů projevují nemalý zájem o ruský jazyk například Němci, Italové a Francouzi. Naopak studentů ze slovanských zemí, zejména z Česka, až tak moc nepřijíždí, alespoň ne na Moskevskou státní univerzitu. Přitom bezpečností situace je celkem dobrá, protože v ulicích je mnohem více policistů než u nás. Nemluvě o tom, že zde policie má nesrovnatelně vyšší autoritu. Obezřetnost je ale samozřejmě vždycky na místě, zvláště ve frekventovaných dopravních prostředcích.

Stáž v Moskvě určitě vřele doporučuji každému, kdo hledá něco trošku jiného, než nabízejí typické západoevropské metropole. Už zde můžete zakusit vůni Asie prolínající se se zbytky postsovětského ducha a nastupující novou érou. Finančně je stáž nepochybně zvladatelná. Existují různé mezifakultní dohody, díky nimž vám fakulta v Rusku proplácí ubytování na koleji a vzdělávání. Dokonce na některých univerzitách můžete zažádat o stipendium, které sice není příliš vysoké, ale v Moskvě se hodí každá koruna. Ať už je váš politický názor na současný zdejší systém a na jeho vměšování do záležitostí cizích zemí jakýkoliv (můj je stále víceméně negativní), vždy se vyplatí přesvědčit se na vlastní oči, neboť nic nemůže nahradit osobní zkušenost.

Článek vznikl ještě před drastickým propadem rublu.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář