Pouliční vrány se sletí v Celetné

street art

Streetartové umění se v dnešní době stává vyhledávaným proudem jak pro umělce, galeristy, tak i diváky. Je to mladé, dynamické vyjádření, reagující na soudobé problémy svérázným způsobem, většinou nelegálním narušováním veřejného prostoru.

V několika uplynulých měsících se roztrhl pytel s projekty zabývajícími se streetartem. Výstava Vrána k vráně se ovšem snaží najít vlastní cestu prezentace „umění ulice“.

Po několika předešlých pokusech vystavit fotografie z „míst nálezů“ nebo vytvořit jakási pseudo-streetartová díla na stěnách galerií, se tvůrci projektu Vrána k vraně rozhodli k přirozenějšímu přístupu k věci. Výstava se dělí na dvě části ve dvou různých prostředích. Teoretická část je umístěna v klubu v Celené, kde se návštěvník může dozvědět mnoho informací týkajících se fenoménu street artu, ale také o městu v jeho komplexnosti i roztříštěnosti, životu ve městě a současných trendech uměleckého projevu.

Druhá část – část prezentace samotných uměleckých děl – bude v útrobách města samého. Do různých koutů pražských ulic zavede návštěvníka mapka vytvořená jedinečně pro tento účel. Galerií je v tomto případě samotná ulice – tedy původní prostředí vzniku a výskytu street artu.

street artUmění, nebo vandalismus? U „street artu“ je tato hranice tenká…
ilustrační foto: Mirek Kašpar

Naučná část výstavy bude otevřena od 11. do 25. července 2008 ve sklepním klubu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Celetná 20, Praha. Výstava bude pokračovat na nejvýznamnějších místech streetartu a grafitti v Praze, kde budou rozmístěny textové komentáře, popisky a vysvětlivky. Mezi tato místa patří streetartová zeď na Újezdě, „legál“ na Těšnově, na Barrandovském mostě, plocha v ul. 28. října, v Kožné ul. a jinde.

Kde všude jsou pouliční „galerie“, místa sledovaná výstavou Vrána k vráně, najdete na naučné části výstavy v Celetné a samozřejmě na webu výstavy. Výstava bude zahájena 10. července v 18. hodin v pouliční „galerii“ na Újezdě (pod lanovou dráhou) a v 19. hodin ve sklepním klubu v Celetné.

Ladislav Zikmund (KTF UK)


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Napsat komentář