Archiv: rok 2012

K4 v prosinci

 

Ačkoli se již konec roku a zkouškové období neodvratně blíží, a studentům tak začínají na čele naskakovat vrásky, neměli bychom zapomínat na rozptýlení a zábavu. A proto si pro Vás v předvánoční době klub K4 připravil opět zajímavé kulturní akce.

Recepty z akce FFakt sladký den

SLADKÁ SKVADRA

Bezlepkový mrkvový koláč (Klára): 5 vajíček, 400 g mletých mandlí, 150 g cukru, 60 g pohankové mouky, prášek do pečiva, 300 g mrkve.

Mrkev nastrouháme, vajíčky rozdělíme na žloutky a bílky. Žloutky našleháme s cukrem do pěny, do které přidáme mrkev a ½ mandlí. Z bílků vytvoříme sníh, do kterého pomalu vmícháme žloutkovou pěnu a nakonec přisypeme zbytek mandlí. Pečeme na 150° přibližně 60 minut.

FFakt sladký den

Přijďte ochutnat domácí muffiny, sušenky, koláče a spoustu dalších dobrot! 26. 11. se v hlavní budově Filozofické fakulty koná první FFakt sladký den. Již teď máme plno práce s pečením a vůbec přípravami příjemného pondělního uvítání. Neváhejte a přijďte si pochutnat a podpořit tak časopis studentů Filozofické fakulty.

Chladné ráno, nechuť vstávat. Zakouřený vstup do hlavní budovy Filozofické fakulty na Palachově náměstí, ospalé zívání na přednášce… To vše obvykle provází většinu studentů zmíněné fakulty každé pondělí. Ne však 26. 11. v 9:00. V prvním patře na vás čeká voňavá snídaně či svačina. K mání bude převážně sladké, ale i slané pečivo, které pro vás s radostí upečeme. Úsměv a plný žaludek? Fakt!

Debata s Madeleine Albrightovou: proč nechce kandidovat na prezidenta?

Již téměř hodinu před plánovaným začátkem této mimořádné akce se velká aula Filozofické fakulty plnila studenty a lidmi nejrůznějšího věku a profesí. Když pak ve tři hodiny odpoledne do místnosti vstoupila drobná dáma, následujících pár minut to vypadalo, že namísto debaty zaplní vymezený čas pouze potlesk. Madeleine Albrightovou nebylo třeba představovat.

Seznamte se! KLUB K4

Klub K4 je především místem setkávání a odpočinku. V tomto nekuřáckém prostředí se můžete občerstvit nápoji všelijakého druhu nebo se také posilnit chutnými a lehkými jídly. K4 je však nejen kavárna, ale i klub, kde se odehrává téměř každý den nějaký kulturní počin.

Z listopadových akcí vybíráme:

Každé pondělí se uskuteční DJ hudební jam session

Ve středu 14. 11. v rámci týdne romské kultury vystoupí kapela Benga show

V úterý 20. 11. si do své talk show Jirka Pilip Gaučovin pozve hosty k tématu „Možnost volby“

Ve středu 21. 11. od 15:00 v pásmu Komunity předvedou své umění ladiči a tvůrci hudebních nástrojů

Ve čtvrtek 22. 11. budou diskutéři sdružení kolem Spolku historiků FFabula v Kritickém klubu diskutovat o historii i současnosti odborů

Znáte kino, kde jsou všechny filmy zdarma?

Máte zájem o slovinské nebo litevské filmy? Kino Evropský dům se zaměřuje na nekomerční filmy evropské produkce, na které v multiplexech nenarazíte. Každý filmový večer je v Evropském domě jedinečný, promítány jsou současné filmy z různých evropských zemí a s rozmanitou tematikou, která se dotýká problémů života v konkrétních částech Evropy.
Kino Evropský dům stojí za návštěvu nejen proto, že zde můžete zhlédnout film, na který v jiném kině jen těžko narazíte, ale také proto, že filmy se zde promítají v původním znění, a můžete si tak užít různorodost evropských jazyků. Pokud nejste zrovna jazykově vybaveni, nebojte, filmy jsou buď s českými titulky, nebo se simultánním překladem. Další devízou je, že všechny filmy můžete navštívit zdarma.

Marie Michlová: Smrt múz

Marie Michlová, studentka historie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a autorka historického románu Smrt múz, se vydala po skutečných i fiktivních stopách literárního života první poloviny 19. století v Anglii.

„Můj dědeček byl jediným, kdo věřil, že se stanu slavným spisovatelem. Doufal, že ovládnu umění hry na klavír, naučím se mnohé cizí jazyky, začnu více žít společenským životem… Abych to shrnul, kladl na mě přehnané nároky. Měl jsem šest sourozenců, kteří oplývali těmi vlastnostmi, které ve mně dědeček marně hledal. Nikdy jsem nepochopil, proč vložil své naděje zrovna do mne a proč žil představou, že se stanu ztělesněním jeho vlastních snů.“

FAUST 2012

V úterý 9. října proběhlo tradiční fakultní uvítání studentů prvního ročníku. Lekce FAUST, akce pořádaná Studentskou radou FF UK, jim za jeden večer poskytla ochutnávku všeho, co je za ty dlouhé roky studia na naší fakultě čeká. Ať už to byly dlouhé fronty na chodbě studijního oddělení, kde se bez ostrých loktů neobejdete, nebo nekončící boj se SISem, který vás ne a ne zapsat do semináře, kam chcete.

Ale popořadě jak takový FAUST vlastně vypadá? V úterý v podvečer se ve vestibulu hlavní budovy shromáždilo docela velké množství studentů, trochu vyplašených, ale přece jen nových úlovků filozofické fakulty. Někteří stáli bezpečně ve větších skupinkách, jiní sami. To se změnilo s prvním pokynem pořadatelů: na lekci FAUST mohou jen týmy o třech až pěti členech. Pod společným názvem studenti pokračovali k prvnímu úkolu, který nesl nevinný název Studijní oddělení. Co na studijním, že? Studijní referentky se s prvními ročníky moc nemazlily, rázně jim vysvětlily, že tu rozhodně (ne)jsou pro ně. Zaúkolovaly je vyplňováním evidenčních listů… Pro některé skončil FAUST už zde, když museli list vyplňovat stále dokola. Asi nevěděli, kde bydlí školník.

Festival Pozdní sběr – šance pomoci nemocným cystickou fibrózou

Stejně jako loni i letos propagujeme multižánrový charitativní festival Pozdní sběr. Jedná se již o šestý ročník festivalu a uskuteční se v sobotu 10. 11. v klubu Rock Café. I letos se organizátoři rozhodli podpořit Klub nemocných cystickou fibrózou. O programu a o festivalu jsme mluvili s jeho hlavním organizátorem, Benjaminem Kittlem.

Petra Johana Poncarová: Salman Rushdie – dávná láska na první odstavec.

Petra Johana Poncarová je absolventka dvouoboru anglistika-amerikanistika – dánská studia na FF UK, ve studiu pokračuje v navazujícím magisterském programu anglická literatura. V červnu 2012 získala třetí místo v soutěži vyhlašované Obcí překladatelů. V rozhovoru s FFaktem nám soutěž představila, podělila se o své dojmy i plány do budoucna.

Cena Obce překladatelů, o co vlastně jde?

Soutěž Jiřího Levého vyhlašuje každý rok Obec překladatelů jakožto příležitost pro začínající překladatele získat zpětnou vazbu od profesionálů a případně doporučení či kontakty. Lze překládat prózu, poezii i drama, přičemž jazyk originálu není nijak omezen. Další kategorií je kritika překladu.

V jaké kategorii jsi soutěžila?

Soutěže jsem se letos účastnila poprvé, a to v kategorii próza s překladem úryvku z románu Salmana Rushdieho Satanské verše.  O Satanských verších jsem psala bakalářskou práci na anglistice a s překladem jsem začala v rámci seminární práce ze syntaxe, v níž jsme měli rozebírat gramatické jevy na libovolném anglickém textu, který jsme museli i sami přeložit. A pro mě to byla vítaná záminka, proč se do překladu pustit. Do soutěže Jiřího Levého v minulých letech posílali příspěvky někteří moji kamarádi, což mě inspirovalo, takže jsem nakonec ve svém boji se Satanskými verši pokračovala i v době, kdy už jsem měla syntax dávno zapsanou v indexu.

Pages: 1 2 3 4 5 Next
Pages: 1 2 3 4 5 Next