Archiv: rok 2011

Modelová Evropská unie 2012

Chcete si vyzkoušet fungování evropských institucí na vlastní kůži a v autentickém prostředí? Organizace BETA e. V. pořádá ve Štrasburku již šestý ročník Modelové Evropské unie.

Studenti uctí zesnulého prezidenta Václava Havla

Václav Havel. Autor fotografie Martin Kozák.Na Václavském náměstí bude 18. 12. v 18 hodin zahájena pietní akce organizovaná studenty a absolventy Univerzity Karlovy. Bude rozvinuta dvacetimetrová česká vlajka a zaznít má i slavná píseň Modlitba pro Martu. Pořadatelé vyzvali návštěvníky, aby přinesli vlajky, svíčky a další vhodné pietní předměty.

Václav Havel, první česká prezident a dramatik zemřel 18. 12. Bylo mu 75 let.

Jeho Svatost dalajlama zavítal i na Filozofickou fakultu

Zdroj: ČTK.

Jeho Svatost dalajlama.

Na konferenci pořádanou nadací Forum 2000 přijely do Prahy i tentokrát přední světové osobnosti – politici, disidenti, laureáti Nobelovy ceny míru, a dokonce i tibetský duchovní vůdce. Na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy hovořili u kulatého stolu na téma současného stavu demokracie a lidských práv v Asii a všichni podepsali také společnou deklaraci. Pozornost byla přirozeně nejvíce upřena k Jeho Svatosti dalajlamovi, který strávil v Praze celkem tři dny. Jeho program zahrnoval i beznadějně vyprodanou přednášku v Kongresovém centru o hledání štěstí v nejistém světě.

„Název Pub Animals nás docela reprezentuje, jsme to tak trochu my,“ říká frontman kapely Pavel Podruh.

Pub Animals

Kapela Pub Animals z Českého Krumlova, která loni vydala debutové album Safar-i a vyhrála s ním i Anděla 2010 za CD roku v kategorii Ska & reggae, bude křtít ve čtvrtek v Praze svůj nový videoklip Elephantman. Sešli jsme se proto s frontmanem kapely Pavlem Podruhem, aby nám něco prozradil o nadcházejícím křtu, ale i aby nám řekl o natáčení samotného klipu, na jehož přípravě se mimo jiné podílel člověk, který pracoval na filmech o Harrym Potterovi.

Robert Fulghum: Drž mě pevně, miluj mě zlehka

Robert Fulghum na festivalu Svět knihy 2007.

Robert Fulghum na festivalu Svět knihy 2007.

Jevištěm nového Fulghumova románu je seattleská tančírna Century. Nejde však ani tak o místo jako o příběhy, které se v této tančírně století odehrávají. V Century se totiž setkávají lidé nejrůznějšího věku, pohlaví, národnosti, náboženského vyznání či sexuální orientace. To, co je důležité venku, zde nehraje žádnou roli. Jde tu totiž o jediné – o tanec.

Mikulášský debatní turnaj na Filozofické fakultě

3. prosince proběhlo na naší akademické půdě již jubilejní 10. debatní klání. Ve čtyřkolovém turnaji se utkalo 40 debatérů, zvítězit mohli ve dvou kategoriích: nejlepší řečník a nejlepší tým. V první kategorii zvítězil student Michal Pečeňa (FSV UK) z týmu La Famiglia Borgia a nejlepším týmem se  stala Ultima Barbarorum, složená ze studentů Marka Lešky (VŠE a FF UK) a Matúše Kuriana (MFF UK).

Evropan slováckého venkova

Joža Uprka [Public domain], via Wikimedia Commons

Joža Uprka: Dušičky

Ku příležitosti 150. výročí narození Joži Uprky se Národní galerie ve spolupráci s Nadací Moravské Slovácko rozhodly uspořádat výstavu, která bude nejen průřezem celou umělcovou tvorbou, ale pokusí se jej také představit v novém světle. Podle slov Milana Knížáka totiž Uprka nebyl jen folklórním malířem, za něhož dnes bývá často považován, ale rovněž významným malířem evropského formátu, jehož díla jsou srovnatelná s francouzskými postimpresionisty.

Prosincový kulturní přehled aneb kam se schovat před vánočním shonem

Death by Hamburger, David LaChapelle

Death by Hamburger, David LaChapelle

Poslední měsíc roku je tu a s ním se pomalu blíží i nakupování vánočních dárků a oslavování Silvestra. Kromě těchto tradičních oslav si ale můžete udělat čas i na nejrůznější kulturní akce, jejichž přehled Vám zde přinášíme.

První čtyři prosincové dny bude v Praze v kině Světozor probíhat již sedmý ročník festivalu asijských filmů Filmasia. Tentokrát se v programu objeví převážně filmy mladých tvůrců, můžete se ale těšit i na kompletní retrospektivu celovečerních filmů režiséra Bong Joon -ho, který přijde své filmy osobně uvést.

Jezídové: zbožní uctívači Satana?

Paví anděl.

Paví anděl.

Když se řekne uctívání Satana, vybaví se vám pravděpodobně black metal, černé oční linky a obrácené kříže. Existuje ale i jiná varianta. Jezídismus, kurdské náboženství, které se do víceméně současné podoby zformovalo v 11. století, ale jehož kořeny sahají výrazně hlouběji do minulosti, se za své uctívání Pavího anděla neboli Šajtána nijak nestydí a ve svém synkretismu vrhá zajímavé nové světlo na obdobné motivy v jiných náboženstvích.

Don’t stop the music

Zdroj: www.eggnoise.cz

Kapela Eggnoise.

Dne 22. 11. 2011 jsme mohli pocítit společně poslední vydechnutí kapely Eggnoise. Rozloučit se s ní přišlo mnoho fanoušků do paláce Akropolis, kde na baru probíhal smuteční obřad až do ranních hodin. Po sedmnácti letech tak odešla z české scény jedna z výjimečných kapel, která v sobě kombinovala prvky hard-jazzu, pop-swingu a dalšího hudebně vytříbeného guláše.

Pages: 1 2 3 4 5 Next
Pages: 1 2 3 4 5 Next