Archiv: rok 2009

Absolvent bohemistiky a historie: Ladislav Špaček

„Čím déle žijete, tím více oblastí života poznáváte a tím víc vás lákají.

12_2Ladislav Špaček. Jméno veřejnosti známé hlavně z období jeho působení ve funkci mluvčího prezidenta republiky a ředitele tiskového odboru kanceláře prezidenta republiky Václava Havla. Na televizní obrazovce se objevil jako zpravodaj a moderátor, později také jako hlavní protagonista seriálu Etiketa. Má dvě vysoké školy, dvě děti působící ve filmařské branži, jednu ženu, jednu firmu, jeden titul PhDr. a několik pracovních aktivit.

Absolvent historie: Petr Čornej

CornejPatří k největším odborníkům na husitské hnutí. S jeho jménem je spojena řada středoškolských učebnic i popularizačních knih, které vás jen těžko minuly. Absolvent Filozofické fakulty UK v Praze, pan Prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc., rektor Literární akademie.

Granty

peníze Také letos přidělí děkan FF finanční podporu studentským vědeckým projektům. Studenti magisterského a doktorského studia tak mohou získat zajímavý příspěvek na své badatelské záměry, ale i diplomové či disertační práce.

Černý o šedivé době v zelené knize

Vzpomínky prvního posametového děkana na normalizaci právě vyšly

cerny-ff
Z hlediska fakultních dějin je letošní podzim zatraceně úrodný. Dvouapůlhodinové vzpomínání historika Miroslava Hrocha vysílala v říjnu Vltava, rozhovory s pedagogy katedry české literatury od padesátých až do devadesátých let vyjdou co nevidět – a z knihovnických pultů už teď zelenou obálkou láká kniha Františka Černého „Normalizace na pražské filozofické fakultě (1968-1969). Vzpomínky“.

Spoutané postavy otevřely Mezipatra

„Stůj rovně, lampo!” přeruší brýlatý moderátor Jiří Zeman svůj úvod k zahájení 10. ročníku Mezipater. Okolo něj se na jevišti rozprostírá trochu neobvyklý pokojíček poskládaný z lidských těl. Jedna postava má na hlavě lampiónovou košatku, druhá se kroutí do tvaru stolu, další dvě sedí jako židle a támhle v rohu stojí lidský věšák. A to nemluvě o “koni“, které pobíhá okolo a na hřbetě má moderátorku Barbaru Hacsi. Těla jsou obtažena černými páskami, bandáž show probíhá v plném proudu.

Zápis na FF – utrpení pro pohybový aparát

studijniTaky jste to zažili? Jdete se zapsat na studijní o týden či čtrnáct dní dříve, abyste se vyhnuli frontám a ouha! Fronty od dveří studijního referátu se táhnou až do záhybu chodby. Navíc jsou ve čtyřech řadách a člověk se musí třikrát doptávat, aby zjistil která z nich vede k majáčku referentky s vaší agendou. Stál jsem takhle jednou a docela se mi dělá kopřivka, když si vzpomenu, že musím ještě jednou.

Na výletě v rámci LŠSS zemřel šéf bohemistiky

budova FF

budova FF

Dne 27. srpna 2009 v 15.00 ve Velké aule staroslavného Karolina bude za účasti rektora UK prof. RNDr. Václava Hampla slavnostně zakončen již 53. běh Letní školy slovanských studií, kterou organizuje Ústav bohemistických studií FF UK.

Otázky pro Steva Govea, ředitele festivalu Fringe

fringeKvěten je tu a s ním i další ročník Prague Fringe festivalu. Co jste pro diváky připravili letos? Burlesku z Hollywoodu, performaci z Austrálie, představení oceněná na Fringe festivalech v Edinburgu a Amsterdamu. Celý svět dorazí na Malou Stranu 22. května a zůstane do 30. května. Letos půjde o skutečně úžasnou podívanou, dosud jsme nenabízeli lepší, eklektičtější výběr.

Galina Vaněčková: Literární vědci jsou lidé jako všichni ostatní

janus_rozhovor_foto_matej_vanecekLiterární vědkyně Galina Vaněčková sice pochází z ruského Jekatěrinburgu, přesto ale hovoří velmi dobře česky. Spoustu někdejších studentů Karlovy univerzity umí rusky právě díky ní, vždyť za svou akademickou kariéru odučila nespočet hodin. Její srdce ale tíhne k poezii a i když se profesně nemohla věnovat pouze literatuře, nenajdeme široko daleko většího odborníka na ruskou básnířku Marinu Cvětajevovou (1892-1941), než je tato dáma.

Když student filosofie a indologie hraje Shakespeara v originále

shakespeare2Opona se rozevřela a mezi jejími veřejemi vyrašili diváci. Divadlo Na Prádle má v hledišti 130 židlí a dnes je plno. Srdce mi buší až u ohryzku a na jazyku mám poušť. 3…2….1….. TEĎ. Rozhrnout šál (tak se říká závěsu, který odděluje zákulisí od jeviště), tři rychlé kroky a… vyschla mi i paměť a zapomněl jsem svoji repliku.

Pages: 1 2 3 4 5 Next
Pages: 1 2 3 4 5 Next