Fejeton: Spiknutí kopírek celého světa

Fejeton_kopirkyPokud si myslíte, že kopírky na Filozofické fakultě UK jsou svým ne-fungováním na světě jediné svého druhu, mýlíte se. Může to být pro vás zároveň útěcha, až budete stát nekonečnou frontu na jedinou funkční kopírku v celé budově.

Ve Freiburgu mají skoro na všechno jedinou kartu. S čipem. Takovou, kde je vaše fotografie, ovšem záhadně zploštělá, vaše jméno i příjmení a také tzv. matriční číslo. S touto kartou můžete chodit do menzy, několika vybraných kaváren, kopírovat – zkrátka bez karty buď zemřete hlady či propadnete u zkoušky, anebo obojí. S trochou štěstí se vám tato vymoženost za semestr zasekne jen jednou (jsou i takoví borci, kteří drží rekord jednoho semestru!) a jinak slouží bez reptání a věrně. Ovšemže výměnou za ohleduplné chování. Mně naštěstí karta poslouchá většinou na slovo. To ale neplatí pro kopírky.

Bylo krátce po začátku semestru, studenty ještě nepřešlo počáteční nadšení a vyučující rovněž ne. Dostali jsme na semináři za úkol přečíst na příští hodinu krátký text; k dispozici na okopírování nám bude v šanonu na vrátnici. Inu vydala jsem se lehkým krokem vytyčeným směrem. Na panu vrátném jsem si vyžádala příslušný svazek, vyňala z něj příslušné papíry a vzdálila se chodbou několik kroků tam, kde stojí kopírky. Hned první pohled mi napověděl, že něco nebude v pořádku. Cožpak o to, fronta by byla. Ovšem pouze za jednou kopírkou. To znamená, že je jediná funkční. Postavila jsem se poslušně do fronty čekajících doufajíc, že na mě brzy přijde řada. Jenomže nepřišla. Stalo se totiž něco hrozného: jediná funkční kopírka se zasekla. Ne! Za co jen jsem tak trestaná?! Cožpak je to spiknutí kopírek celého světa?

Pak mi ale přeci jen svitla naděje. Vždyť přeci v budově musí být ještě další kopírky, taky na takové množství studentů! Skutečně se mi podařilo najít to, co jsem hledala. Kopírku. Stála tam, sice jediná, ale zato bez fronty. Jenomže … co se to děje? Jakési děvče se nad ní sklání, otevírá přihrádky a zase je zaklapuje, trochu bezradně se přitom usmívá. Vedle ní stojí ještě jiná dívka a vypadá dost nešťastně. Ano, je to tak. Ve stroji se zasekl papír, kopírování nepřipadá v úvahu. Vzpomněla jsem si tehdy na moji alma mater, na kopírky na FF a došlo mi, že osudu člověk prostě neunikne.

Hanka Ondráčková (ČJL-GER)


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Napsat komentář