Jak na knihovnu Právnické fakulty

Před časem jsem si chtěl vypůjčit knihy z knihovny Právnické fakulty naší univerzity. Jako správný a poctivý student jsem si v centrálním katalogu vyhledal požadované knihy, zapsal jejich signaturu a přesvědčil se dvakrát, že se jedná o běžnou výpůjčku, kterou si odnesu domů a budu si v ní po jarních večerech číst. Tak jsem se vypravil na PF UK. Budova krásná, ale není vše krásné, co se leskne na pohled. Když jsem našel knihovnu, šel jsem se zeptat k pracovnici, která očividně nebyla moc příjemně naladěna. Zeptal jsem se jí, kde se přesně nachází knihy, které jsem měl napsané v diáři a mimochodem jsem se zmínil, že jsem z Filozofické fakulty. Tato informace ji silně rozladila a vyjela na mě, že mně žádné knihy nepůjčí, že jsem student jiné fakulty. Připadal jsem si, jako bych měl na hrudi přišitou hvězdu s iniciály FF. Ani po zeptání, zda by to nešlo, mi neposkytla jinou, než velmi ráznou negativní odpověď.

Odešel jsem s nepořízenou jako český sedlák u Chlumce. Začal jsem se zajímat, jak to tedy doopravdy je. Z knihovny PF UK se mi na můj e-mail nikdo neozval, podíval jsem se tedy na výpůjční řády všech fakult naší matičky univerzity. Jak jsem zjistil, Právnická fakulta má jako jediná omezení v půjčování knih pro studenty ostatních fakult. Nevrlá pracovnice mi sice sdělila, že mi nic nepůjčí, natož abych si to mohl číst doma, ale pravda je trochu jiná. Pokud půjdete na PF UK, tak vám knihy půjčit musí. Ovšem jen prezenčně, i když by si „student právník“ mohl tu samou knihu odnést domů.

Můj názor je, že buď se knihovna snaží tímto omezením snížit počet ztracených knih, nebo je to prostě Právnická fakulta, kde zákony, vyhlášky a různé nesmyslné předpisy mají větší cenu než selský rozum. A tak moje rada zní: Až půjdete do knihovny PF UK, nedejte se jen tak odbýt. Knihu ale raději nezkoušejte pronést ze studovny, protože byste se dostali do křížku s pracovnicí knihovny a možná i s některými budoucími právníky.

Michal Fejtl (POLT)


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Napsat komentář