Vídeňské experimenty se zvukem

Stereotypní představa klasického odtažitého, nepřístupného univerzitního učitele nemusí být pokaždé pravdivá. Najdou se tací, kteří se tělem i duší upsali svému oboru, a dělají všechno proto, aby vzbudili živý zájem i v řadách studentů. Jedním takovým je i Radek Skarnitzl, vyučující Fonetického ústavu, který pro nás, studenty fonetiky i případné zájemce z jiných oborů, ve svém volném čase zorganizoval výlet do muzea hudby ve Vídni.

Interaktivní muzeum hudby Haus der Musik se nachází v samém centru Vídně, pár kroků od svatoštěpánské katedrály. Poprvé se jeho dveře návštěvníkům otevřely v roce 2000. Od té doby je jim k dispozici 365 dní v roce od deseti do deseti hodin.

Milovníky hudby zaujmou expozice věnované vídeňské filharmonii a velkým mistrům klasické hudby – zde si můžete sami složit valčík nebo zkusit dirigovat velký interaktivní orchestr. Poněkud „progresivnější“ melodie najdete v oddělení hudby budoucnosti, kde se opět můžete stát tvůrci „symfonií“. Nás ale především zajímaly ty části muzea, které byly zaměřené na zvuk jako takový.

V oddělení Sonosféra jako bychom vstoupili na samotný počátek vývoje lidského jedince – vnímali jsme zvuky, které slyší dítě v matčině lůně. O kousek dál jsme mohli experimentovat – jakou nejvyšší frekvenci jsme schopni postihnout? Jak slyšíme zvuk z různých stran a v různém prostoru? Nechyběl ani popis percepce a produkce lidské řeči. Pět podlaží Haus der Musik má opravdu co nabídnout. Více informací na www.hdm.at.

Jana Bečvářová (ČJL-PHO)
Jana.Becvar[zavináč]seznam.cz


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář