Národ pohasl, snad ale ještě nevyhořel

V rámci Palachova týdne se v letošním roce uskutečnilo mnoho vzpomínkových akcí: tradiční pietní obřad u pamětní desky na FF UK, diskuze na téma „hrdinství činu Jana Palacha“ či premiéra filmové trilogie Hořící keř. Byl spuštěn web věnovaný osobnosti Jana Palacha a dalším, kteří se  protestně upálili, v chrámu sv. Mikuláše probíhala více než měsíc výstava k uctění Palachovy památky. Michal Ježek se v rozhovoru pro FFakt, který se také týkal výročí Palachova upálení, zmínil, že jediné, co ještě chybí, je zbudování muzea Jana Palacha. I na něm se však již pracuje.

V roce 2011 založil grafik Jan Poukar občanské sdružení Národ pohasl, které usiluje o vytvoření palachovského muzea. Podle vlastních slov Jana Poukara k založení projektu přivedlo duševní rozpoložení, do něhož se dostal po dočtení knihy Jan Palach ´69. Projekt si klade za cíl zakoupit a zrekonstruovat Palachův rodný dům ve Všetatech u Prahy a následně v něm vybudovat muzeum, které by se věnovalo památce všech „živých pochodní“, nejen Janu Palachovi. V plánu je proložit klasickou muzejní expozici moderní technikou, například projekcemi nebo audio nahrávkami. Nicméně než se realizace muzea uskuteční, musí sdružení sehnat finanční prostředky na koupi všetatského domu. V současné době proto hledá partnery, kteří by projektu pomohli. Mezi podporovatele patří i mnohé slavné osobnosti: Tomáš Halík, Tereza Maxová, Dagmar Havlová a další. Sdružení propaguje svůj záměr na webových stránkách (www.palach69museum.cz)  i na facebooku (www.facebook.com/NAROD.POHASL). Každý může projekt podpořit zakoupením koženého náramku, který nese nápis Národ pohasl. Náramky jsou ručně vyráběné a na každém je navíc unikátní číslo. Díky tomuto kódu může majitel náramku zůstat v kontaktu se sdružením a účastnit se dalších akcí, které projekt pořádá.

 

 

 

 

 

Zakladatel sdružení Jan Poukar poskytl FFaktu minirozhovor o současném stavu projektu.

Mohl byste nám říci, jak si projekt v současné době stojí a zda o něj má veřejnost zájem?

V nynější době se o projekt začali zajímat politici, kteří jsou ochotni pomoci a vyčlenit nějaké finanční prostředky na realizaci projektu. Nicméně podrobnější jednání teprve proběhnou. Co se týče veřejnosti, tak zájem narůstá a již kolem čtyř set lidí si koupilo náš náramek NÁROD POHASL, čímž přispěli na uskutečnění našeho záměru.

Za jak dlouho by se podle vašeho odhadu mohl projekt uskutečnit?

Když jsem projekt v roce 2011 vymýšlel a zjistil, že částka k jeho úspěšnému dokončení bude okolo pěti miliónů korun, tak jsem si řekl, že pokud se to podaří sehnat do pěti let, tak budu velmi rád. Nyní si myslím, že se nám během tohoto roku podaří dům odkoupit a představit první vizualizace rekonstrukce a bližší představu expozice a zařízení muzea.

 

Web projektu Národ pohasl na podporu vzniku muzea JP ve Všetatech.

Svou přízeň můžete projektu vyjádřit i na facebooku.

Rozhovor s Janem Poukarem pro časopis Student Times.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář