Universidad Santiago de Compostela

katedrála

Galicie a konec světa

První tři měsíce ve španělské Galicii pro mne znamenají ještě čerstvé dojmy. Každý den přednášky na univerzitě a španělský den rozdělený na jiné etapy než u nás. Zpočátku tak skoro každý den slyším: Erasmus.

Universidad de Santiago de Compostela sídlí ve dvou městech Santiagu a Lugu. Většina studentů ale vyráží právě do hlavního města autonomního společenství Galicie, do města Santiago de Compostela. Mimo administrativního centra Galicie je to hlavně studentské a turisticko-poutní místo, díky známé pouti Camino de Santiago.

Zpočátku září tohoto roku mne Galicie přivítala ještě turistickým ruchem. Pro místní i zahraniční studenty však znamená začátek semestru hledání bytu, obíhání inzerátů vyvěšených na ulicích, ale také na univerzitní elektronické nástěnce. Na přednáškách jsou profesoři velmi shovívaví ke studentům ze zahraničí. Studuje se tu na Severním kampusu a Jižním kampusu. Historické budovy jsou v centru města.

Jelikož zde nemají obor knihovnictví, studuji v nových budovách Fakulty komunikací na Severním kampusu spolu s žurnalisty a studenty audiovizuálních komunikací. Většina předmětů je vyučována v galicijštině, což je pro studenty docházející na kurz kastilštiny (další z oficiálních jazyků Španělska) překážka, po čase však překonatelná.

Galicia nebo Galiza?

Santiago je se svým stotisícovým obyvatelstvem a univerzitou, oficiálně založenou roku 1526, městem se srovnatelnými vlastnostmi jako naše Olomouc. Protože však v Santiagu sídlí Xunta de Galicia (Správa autonomní oblasti Galicie) a sídlo zde má i „prezident Galicie“, je to také město politiky. Existuje zde řada organizací podporující galicijské povědomí.

Studenti protestují a do školy se nejde

Studenti protestují a do školy se nejde

V otázkách osamostatnění Galicie nemám zatím, asi stejně jako Galicijci, jasno. Zmíním tak raději trojici proběhlých demonstrací Svazu studentů (Sindicato de Estudiantes) proti Boloňskému procesu. Stávek se účastní řada studentů a pokud probíhá demonstrace, do školy se nejde.

Na konci světa

Jinak klidné Santiago překvapí, když se odpoledne čas ve městě na chvíli zastaví. V době odpolední siesty se zavírají menší obchody, banky mají dokonce otevřeno jen dopoledne. Všudypřítomná, skoro tisíc let stará katedrála je také vyražena na mincích eura.

Nejvýchodnější část Španělska: Fisterre aneb konec světa

Nejvýchodnější část Španělska: Fisterre aneb konec světa


Santiago žije kolem historického centra, odkud se dá dojít za půl hodiny v podstatě do jakékoliv části města. Klidnou atmosféru večer naruší otevírané bary, v kterých pokračuje další část studentského života. Lidé jsou zde přívětiví a snad i proto stojí za to vydat se do této nejvýchodnější části Španělska.


Václav Stůj
(ISK)


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Napsat komentář