Pojďte, pane, budeme si hrát na EU

Pod hlavičkou nevládní organizace Asociace pro mezinárodní otázky se letos koná 17. ročník Pražského studentského summitu. Je určen pro všechny, které láká prostředí diplomacie, chtějí se zlepšit v argumentaci a naučit se vystupovat na veřejnosti. A hlavně pro ty, kteří by se rádi, alespoň na chvíli, stali součástí jednání Rady Evropské unie nebo Rady bezpečnosti OSN.

Pražský studentský summit je vzdělávací projekt určený pro 300 studentů středních a vysokých škol, v rámci nějž probíhají simulace vrcholných diplomatických jednání o problémech současného světa. Projekt realizuje na padesát studentů vysokých škol a koná se, již tradičně, na půdě VŠE. Jeho cílem je podnítit zájem u studentů o mezinárodní otázky, naučit se pohotově reagovat a smysluplně argumentovat. V neposlední řadě také pomoci studentům ve velice užitečné schopnosti dosažení kompromisu.

Pro studenty středních škol je určen Model OSN a Model NATO, pro studenty škol vysokých Model Evropské unie. Model EU se zaměřuje na jednání Rady EU. V rámci Modelu OSN studenti zastupují členské státy v jejích strukturách, jako je např. Rada bezpečnosti. Model NATO zase simuluje fungování Severoatlantické rady. Tento Model je výjimečný v tom, že probíhá celý v angličtině.

Projekt se skládá ze dvou částí. Několikaměsíční přípravná část vyústí na jaře v závěrečnou několikadenní slavnostní konferenci. Přípravných setkání je dohromady pět a konají se na půdě VŠE. V rámci nich se studenti učí diskutovat a rozšiřují si odborné znalosti, součástí jsou i přednášky hostů. Jarní slavnostní konference se pak zúčastní partneři projektu, diplomaté, politici či zástupci médií a studenti budou moci v praxi předvést, co se během přípravných setkání naučili.

Pokud vám tyto informace nestačily, mám pro vás doplňující bonbónky: v minulých letech převzali nad projektem záštitu Václav Havel nebo Madeleine Albrightová, součástí doprovodných akcí summitu bývaly cesty do Bruselu, Vídně nebo Ženevy na prohlídky simulovaných organizací. V neposlední řadě jsou součástí projektu pracovní večeře či společenské akce.

Pokud máte zájem, posílejte přihlášky k přijímacímu řízení do Modelu EU do 31. 10. Příspěvek k Modelu EU je 650,-, při platbě kartou 600,-.

www.studentsummit.cz

www.amo.cz


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář