Skrz naskrz začíná komorně v knihovně

Divadelní hra Potopa světa aneb Divadlo tří tučňákůFestival studentů AMU a VŠUP SKRZ NA SKRZ se rozběhl 9. června v Městské knihovně na Mariánském náměstí v rámci Muzejní noci, a to ve velmi komorním duchu. Jinak tomu jistě bude 15. a 16. června, kdy se na Střeleckém ostrově odehraje hlavní program – uvedeny budou krátké studentské filmy, divadelní představení či přednášky o umění.

Za dvě minuty začíná program festivalu v sálech Městské knihovny a vstupní hala je prázdná. Uvaděčka mi sděluje, že Malý sál je uzavřený a ve Velkém sále prý sedí osm diváků – na každého padla celá jedna řada sedadel. Ve chvíli, kdy se usadím, vykoukne zpoza opony mladá herečka a vyzve nás, abychom se posadili přímo na pódium. Herci z katedry alternativního divadla a loutkového divadla DAMU nás nejen díky tomu v Potopě světa aneb Divadle tří tučňáků vtáhnou přímo do hry. Být divákem je naší rolí, najednou jsme posluchači vědecké debaty. Road-story o třech tučňácích, hraná převážně za pomoci loutek, ilustruje vědeckou debatu o tom, jak se asi cítila zvířata, která nedostala místo v Noemově arše. Půlhodinové představení stačilo na zpracování tématu tak, že se divák ani na chvíli nenudí.

Na promítání výběru z krátkých filmů uvedených na FAMU FESTU 2011 a tanečních filmů, které následovalo vzápětí, přišlo o poznání více diváků. Ve třech blocích se promítalo šest filmů, ve kterých se objevil například Miroslav Krobot ve filmu režiséra Josefa Tuky Malý okruh pozornosti. Film je o stárnoucím herci, který žije uzavřen do vlastního světa s jasně danými pravidly jak ve vztahu k sobě samému, tak ve vztahu k okolí. Výsledkem je izolace herce. Ve filmu Viktora Portela o hudebním géniovi, který propadl alkoholu a vede boj se sebou samým, se představil Oldřich Kaiser. Postava hudebníka Kannera se zde prolíná s osobností Kaisera samotného.

O festivalu a jeho dalších představeních, filmech či přednáškách se můžete dozvědět více na www.skrznaskrz.cz.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář