Rozhovor s Tomášem Beránkem: Ples Pakult ve víru příprav

FFakt se rozhodl vyzpovídat Tomáše Beránka, jednoho z organizátorů letošního reprezentačního plesu.

trenérVcelku hodně lidí negativně reaguje v e-mailech a na facebookových stránkách na téma plesu. Očekávali jste v organizačním týmu protesty?

Těch negativních ohlasů není zas tak mnoho. Pokud jsem sám dobře počítal, tak se nám jich sešlo k tomuto dni všeho všudy pět. Z čehož bych ještě dvě vyjmul spíš jako etalon udivení či překvapení nad zvoleným tématem. Samozřejmě jestliže takový ohlas přijde, snažíme se vysvětlit záměr celého večera, který rozhodně nemá být a nebude oslava normalizační reality. Ostatně na konto výše zmíněných pěti reakcí jsme na stránkách plesu (www.plespakult.cz) zveřejnili článek Co je pakult, v němž naše záměry vysvětlujeme.

Proč jste se rozhodli pro normalizaci? Jaká byla prvotní představa?

Mohu říct, že jsme vlastně moc neváhali, do užšího výběru se nám dostala dvě možná ukotvení plesu. Vezměme to od počátku. Loňský ples se nesl v duchu první republiky, uspořádali jsme ho v nádherných prostorách Rudolfina. Všichni se moc těšili – kdy si taky můžete zaplesat v tak exkluzivním prostředí! Ale ouha, výlučnost tohoto prostoru přinesla i stinnou stránku větších nákladů: museli jsme objednat stoly a židle, jak dopadla snaha ušetřit na cateringu si leckdo pamatuje, dýkou do zad pak bylo oznámení ze strany Rudolfina v hodině dvanácté, že se na jejich parketu vlastně nemůže tančit (mimochodem v období, kdy Rudolfinum sloužilo po válce jako budova Akademie múzických umění, byly ve stěnách dvorany zabudovány žebřiny a na parketách, po kterých chodil nešťastný princ Rudolf, se hrál fotbal a házelo se gumovým granátem). Jednoduše řečeno: první republika zklamala (ne zcela vinou organizátorů). Krátce po loňském plese jsem se spojil se Studentskou radou a nabídl svoji pomoc. Hned jsme si také dali schůzku s panem proděkanem Bičovským. Probrali jsme realitu proběhnuvšího plesu a shrnuli, co všechno je třeba změnit. Shodli jsme se především na tom, že nebudeme pro další ročník hledat nějaké netypické nebo alternativní prostory (přišlo nám od studentů pár návrhů udělat ples v uzavřeném nádraží, v tovární hale atp.). splníme úkolChtěli jsme prostor, kde jsou zvyklí připravovat plesy a nezakáží nám na poslední chvíli tancovat, místo, kde je dostatek prostoru pro tanec i pro klidné korzo a posezení s přáteli. Obvolali jsme všechny prostory, které přicházely v úvahu. Některé byly mimo finanční možnosti a nakonec jsme si mohli vybrat ze tří kulturních stánků. Když nás pak v květnu po Majálesu kontaktovali studenti z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy s návrhem uspořádat ples společně, byl už výběr Kongresového centra v podstatě jasnou volbou. Jinam bychom se totiž pohodlně nevešli (našich 800 hostů a 600 hostů pedagogické fakulty z loňských plesů dává dohromady už pořádný počet). No a máte-li prostor tak signifikantní jako je Kongresové centrum, musíte ples trochu přizpůsobit. Konkrétně v KCP si dovedeme představit sci-fi merendu či ples ve stylu období, kdy stavba vznikla. Vyhýbám se slovíčku normalizace, rozhodně neděláme ideologický normalizační ples. Tématem plesu je popkultura 70. a 80. let, žádná politika! Abychom to trošku srovnali i pro rejpaly, afterparty v přilehlém klubu HanyBany proběhne ve stylu divokých 90. let.

Vyšla vám vedení fakult vstříc? 

Jak jinak. Bez fakult by na ples nebyly prostředky. Asi největší rozdíl mezi oběma fakultami je v přístupu. Ten ale vychází i z minulé praxe přípravy plesu. Zatímco pedagogická fakulta se živě zajímá o přípravy a sama zvolila plesový výbor se zástupci děkanátu a studentů, naše fakulta po určitém cyklu vzájemných konzultací nechává průběh příprav na Studentské radě, která se o ples stará už mnoho let. Samozřejmě jsme s fakultou neustále v kontaktu, ale cítím, že Studentská rada má ve věci plesu velikou důvěru, doufám, že ji nezklameme. Důležitý pro nás není jen úspěch plesu mezi hosty, ale také minimálně vyrovnané hospodaření. Klepám na dřevo, v tomto smyslu zatím vypadá nadějně.

nuselákO pedagozích se říká, že jsou perfekcionisté. Je patrný nějaký rozdíl v přístupu organizátorů z filozofické a pedagogické fakulty?

Ale taky je známo, že filozofové a pedagogové k sobě mají ze všech fakult asi nejblíže. Sleduji to při přípravách plesu na každé schůzce, dokážeme se dohodnout. Řekl bych, že pedagogové přicházejí s více praktickými řešeními než my, naopak filozofové zase přicházejí  s více nápady. Nicméně musím říct, že tak dobře složený plesový tým dlouho nebyl, z obou fakult přišli lidé aktivní, se zájmem o dobrý výsledek a s mnoha zkušenostmi. Ples vzniká jedna radost. Perfekcionismus (nejen mezi pedagogy) vřele vítáme. Nejeden z nás rád dotahuje výsledek k dokonalosti. Těšte se na pár opravdu „vymazlených“ detailů (ne že by to člověku vzalo dech, takové rozpočty nemáme), ale znalce některé maličkosti určitě potěší.

Můžete nám prozradit i něco konkrétního k programu? Na webových stránkách je zatím v sekci Program uvedena jen kapela večera.

Jistě. Kapela je základ a měli jsme ji vybranou už v dubnu 2014. Kolem ZatrestBandu jsme kroužili už při přípravě plesu v roce 2010, tenkrát to bylo bohužel mimo finanční možnosti. Letos jsme měli precedens v podobě bandu Felixe Slováčka, takže ZatrestBand byl jasná volba. Program máme již připravený a pomalu ho budeme odhalovat. Je pravděpodobné, že nebudeme moci připomenout všechny největší persony normalizační popkultury, ale vybrali jsme několik zajímavých kulturních proudů a umělců, kteří nám ples zpříjemní.
Na programu jsme spolupracovali napříč fakultou, představí se některé notoricky známé tváře v úlohách, které byste rozhodně nečekali. Prostě a jednoduše ještě nic neprozradím, ale ručím jménem obou fakult, že program bude „peckoidní“. Pro materialisty a ty z nás, kteří si z kulturních událostí také rádi něco odnesou, připomenu, že ples bude mít velmi bohatou tombolu. A nezapomeňme, že afterparty v klubu HanyBany bude mít svůj vlastní malý program! I tam jsou všichni zváni.

Už nabíráte dobrovolníky? S čím mohou studenti pomoci a komu se mohou hlásit?

Dobrovolníci jsou vždycky vítáni. Jako vždy je nejlepší zaklepat na starou dobrou Studentskou radu nebo jí poslat e-mail. Ostatně dobrovolníci jsou pro fakultu nepostradatelní i při dalších fakultních akcích. Pro úspěch plesu se nemusejí studenti houfně hlásit pořadatelům ku pomoci. Sám bych apeloval na studenty, aby se nebáli přijít a pozvali i přátele. Rozhodně budou moci být na své fakulty pyšní. Z mála dolujeme zlaté hroudy. Plníme plán na 120 %, abych zůstal v dobové terminologii. Závěrem ale ohlašuji, že hledáme někoho, kdo se ujme uspořádání příštího plesu. Může to být kdokoli z vás.

Už přemýšlíte nad příštím plesem? Plánujete po letošní zkušenosti nějaké veřejné hlasování ohledně tématu?

Vůbec o dalším plese nepřemýšlíme, intenzivně se soustředíme na dotažení letošního plesu. Divili byste se, co vše se musí dořešit, než si sundáte v šatně kabáty, než uslyšíte první tóny big bandu, než moderátoři uvedou první scénku, než se začne vydávat tombola. Je to mravenčí práce, kterou nesmíte ošidit. Po plese si uděláme interní zhodnocení a vyhlásíme anketu o spokojenosti. Naši následovníci si z těchto výsledků budou moci vyčíst potřebné informace. Vzít si to dobré a třeba se vydat vlastní cestou.  Každý ples je jedinečný. Přijďte, ať jste u této unikátní události také.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář