Mezinárodní letní škola znakových jazyků 2014 – Aktuální otázky v lingvistice znakových jazyků (Summer School 2014: CISL)

plakatek_promoNa konci srpna proběhne v prostorách FF UK první ročník odborné lingvistické letní školy, na nějž naváže otevřený kongres pro slyšící i neslyšící studenty znakových jazyků. Jejím cílem je podpořit studenty i absolventy v realizaci vlastních výzkumů a podpora rozvoje českého výzkumu znakového jazyka obecně. Akci organizují studenti Ústavu jazyků a komunikace neslyšících pod vedením Lucie Břinkové. „Nápad uspořádat letní školu vznikl díky mé účasti loni v létě na mezinárodní konferenci a letní škole TISLR v Londýně. Ohromilo mě nadšení lingvistů, kteří vykazují velké výsledky. Chtěla jsem, aby nás to tady u nás také motivovalo spolupracovat s neslyšícími na zajímavých projektech. Jako první dala této myšlence zelenou prof. Macurová, která nám slíbila odbornou podporu a neomezené množství konzultací. Také ředitelka ústavu Andrea Hudáková neváhala tento nápad podpořit. Dnes je v přípravném týmu celkem 18 studentů, kteří pracují s obrovským nasazením a pomáhají mi proměnit sen ve skutečnost.“

Letní škola bude mít dvě části: Summer School Lecture a Summer School Open. Summer School Lecture bude trvat tři dny (25.–27. srpna) a zúčastní se jí 50 delegátů z různých zemí a 12 odborníků (profesorů, docentů, doktorů) z Evropy, Ameriky a Austrálie, již aktivně působí v oblasti lingvistiky znakových jazyků. Ti budou hlavními lektory a přednášejícími mezinárodní letní školy. Na Summer School Lecture naváže dvoudenní Summer School Open (28.–29. srpna), otevřený kongres pro širokou veřejnost, na kterém budou formou konferenčních příspěvků zveřejněny výsledky výzkumů zahraničních odborníků a studentů. Hlavními tématy CISL 2014 jsou kognitivní lingvistika, korpusy znakových jazyků, příbuznost znakových jazyků a kultura neslyšících.

Hlavními přednášejícími jsou Sherman Wilcox, profesor lingvistiky na Univerzitě v Novém Mexiku, který se zabývá studiem a popisem znakových jazyků, především kulturou amerických neslyšících a kognitivní lingvistikou. Stejným tématem se zabývá i jeho žena Phyllis Wilcox. Přednášet bude také Carol Padden, neslyšící profesorka z Katedry komunikace na Kalifornské univerzitě v San Diegu nebo Ulrike Zeshan, profesorka lingvistiky znakových jazyků a ředitelka UCLan’s International Institute for Sign Languages and Deaf Studies (iSLanDS). Dále o kultuře neslyšících promluví Tom Humpries, světově známý neslyšící lingvista, který první pojmenoval audismus, Trevor Johnston, Adam Schembri a Christian Rathmann, kteří jsou odborníky na korpusy znakových jazyků. Medailonky všech přednášejících naleznete na stránkách CISL 2014.

nove logoZ českých odborníků se představí Irena Vaňková, odbornice na kognitivní lingvistiku, a Klára Richterová, která při této příležitosti pohovoří o příbuzenské terminologii v českém znakovém jazyce a také o korpusu Deaf.

Součástí akce je bohatý doprovodný program zaměřený na kulturu neslyšících – koncerty, vernisáž, storytelling aj. Pokud chcete vidět, jak vypadá třeba tlumočený koncert kapely Traband, určitě se přijďte podívat – aktuality můžete sledovat na stránkách ÚJKN a také na našem Facebooku (Summer School 2014: CISL).

Pozvánku naleznete i na youtube.

 

 

Za celý tým CISL 2014 Helena Kalaninová.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář