Léto s FFaktem: pracovní prázdniny

křížJak se těšíš do školy? Ale no tak, z toho už jsme přece vyrostli… Student vysokou školu studuje, protože chce, a je jasné, že se tam těší. I když období bez školy má také své kouzlo. Léto a prázdniny, volný čas na všechno…jen roztáhnout křídla a letět, to přímo vybízí k cestování. Minulé léto jsem hodně cestovala, a tak byla letos na řadě práce. Jakožto obyvatelka příhraničního městečka jsem si dovolila zalovit v moři pracovních příležitostí i u našich sousedů a povedlo se. Po euforii z toho, že mám brigádu, jsem se vrátila do reality úvahami o své jazykové zdatnosti. Celý rok jsem nepromluvila německy. Ale to zvládnu!

Naštěstí majitelé penzionu/restaurace, kde se mě ujali, byli Češi. Vysvětlili mi ČESKY, co je náplní mé práce, a všechno bylo super. Ze začátku jsem byla v kuchyni a do styku s němčinou jsem moc nepřicházela. Aby si mou jazykovou zdatnost ověřili, nechávali mě zaměstnavatelé, když mě nepotřebovali, sedět se stálými hosty a konverzovat.  „Štamgasti“ si se mnou povídali a i přes chyby (a že jsem je slyšela a myslela si, jak jsem neschopná) mě chválili. Po čase jsem ve volnějších dnech už byla plnohodnotnou servírkou.

Ne že by to byla práce, kterou bych se chtěla živit, ale moc mě bavil kontakt s lidmi. A když vidíte, jak spokojený zákazník s plným bříškem a úsměvem odchází, máte pocit alespoň malé hrdosti, že jste k tomu svou troškou přispěli. Přesně tohle je obrovská výhoda letních brigád, ať už v Česku nebo v zahraničí. Člověk si v naší kotlince může vyzkoušet, co by ho bavilo, a v cizině má jako bonus vylepšení jazykových schopností.

Není snadné něco sehnat, ale i tady platí, že když se opravdu chce, všechno jde. U nás je základem skutečně důkladně hledat jenže většina studentů se nechá odradit prvními neúspěchy. Ano, u stroje ve velkých fabrikách se místo najde vždycky, ale to určitě není vysněná práce. Na zkoušku a jako motivace ke studiu ovšem plní svůj účel. Vyjet mimo republiku už chce kromě vytrvalosti i značnou dávku odvahy. Odjet za prací k cizím lidem, cizí kultuře a dalším cizím věcem není lehké. A věřit agenturám je stejné jako věřit tomu neznámému.

Samozřejmě se nedá nemyslet na to nejhorší, ale je třeba mít zdravý respekt před nástrahami. Bez rizika zase není zážitků ani dobrodružství. Radši však vzpomínat v dobrém a na šťastné konce. Je na každém jaké rozhodnutí učiní.

Já byla jen kousek od domova, ale přesto jsem v práci přespávala (později jsem povýšila i na polo-au-pair). Když jsem seděla u snídaně na terase a vychutnávala si klid a atmosféru německého městečka, častokrát jsem se zasnila a představovala si takové ráno třeba v Anglii, Francii nebo kdekoliv jinde. Po letošních zkušenostech je můj strach z práce v cizině o něco menší. Už mám za sebou trochu praxe v pohostinství, což rozhodně není k zahození. Mohlo by se to zužitkovat při hledání brigády při škole nebo na další letní brigádě. Tentokrát možná i někde dál.

Po zhruba třech měsících „prázdnin“ jsem se doopravdy těšila na opětovné shledání se svými spolužáky, profesory, spolubydlícími i známými v našem překrásném hlavním městě. Praha pro mě už znamená víc než jen tečku na mapě a orloj.

 

 


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář