Anketa: Co si myslíte o plánovaném radaru v ČR?

radar

Debata o možném umístění části protiraketového obranného systému v Česku rozděluje nejen běžnou veřejnost, ale i osobnosti naší fakulty. Šesti z nich jsme se proto zeptali na jejich názor na plánovaný radar.


Lenka Karfíková – Ústav filozofie a religionistiky
Karfíková LenkaMyslím, že pokud chceme ochranu od NATO, měli bychom strpět na svém území radar, jakkoli to snad přináší obtíže nebo rizika. Pokládám za zbabělé žádat ochranu, ale její rizika svalovat na jiné. Referendum o této věci chápu jako zcela nemístné, o věcech národní obrany nelze takto rozhodovat.

Olga Lomová – Ústav Dálného východu
Lomová OlgaMyšlenka budovat další vojenská zařízení je strašně nebezpečná, protože se nutně stane záminkou k novým závodům ve zbrojení. Je také špatným příkladem pro ty rozvojové země, které aspirují na roli regionálních či globálních vůdců a inspiraci hledají u vyspělých západních států. Pro ně se zbrojení bohatého západu stává vzorem pro zvyšování vlastní prestiže a potenciálně vytváří nové hrozby ozbrojených konfliktů. Z těchto důvodů považuji stavbu radaru u nás – ale i kdekoliv jinde – za nebezpečí, které přesahuje všechny potenciální lokální dopady v rámci ČR.

Vladimír Nálevka – zástupce ředitele Ústavu světových dějin
Nálevka VladimírS umístěním severoamerického radaru v Česku souhlasím. Není to pouze náš příspěvek k posílení bezpečnosti euroatlantického světa, ale i doklad snad již trvalého vymanění z geopolitického prostoru Ruska.

Miloslav Petrusek – katedra sociologie
Petrusek MiloslavJsem přesvědčen, že v čele našeho státu stojí osobnosti natolik odpovědné, že by nedovolily nejen umístění vojenského zařízení, ale vůbec jen jednání o něm, kdyby nešlo o záležitost pro naší zemi z bezpečnostního hlediska výjimečně důležitou. Nemusím být přímo nadšen touto vidinou, ale někdy se pocit bezpečí s pohodlnými emocemi prostě nesnášejí. Byl jsem proto nucen podstatně revidovat svůj původně velmi rezervovaný postoj k celé záležitosti.

prof. Martin Procházka – vedoucí Ústavu anglistiky a amerikanistiky
Procházka MartinZa složité situace dnešního světa je umístění amerického radaru na našem území více otázkou globální bezpečnosti než problémem státní suverenity. Domnívám se, že referendum by mělo smysl, pokud by situace byla občanům jasně a srozumitelně vysvětlena, což se bohužel zatím nestalo.

Milan Znoj – ředitel Ústavu politologie
Znoj MilanS výstavbou radaru v Česku a raketové základny v Polsku v rámci protiraketové obrany Spojených států nesouhlasím. Byť se dají najít argumenty ve prospěch, ty negativní dalece převažují. Tímto sloním způsobem se totiž naruší stávající bezpečnostní rovnováha mezi Evropou a Ruskem, ohrozí stávající smlouvy o kontrole zbrojení a začne nové vyzbrojování. Nedělám si iluze o jaderných aspiracích Íránu, ale soudím, že jeho mocenské snahy jsou zaměřeny na Střední Východ, nikoli na Evropu a sotva na Spojené státy. Vůči těmto hrozbám ovšem může Západ použít jiné a účinnější strategie, než je raketová dominance.

ilustrační foto – radar XBR, zdroj: U.S. Missile Defence Agency


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Napsat komentář