Poznáte po hmatu Michelangelova Davida?

Jaká je chůze se slepeckou holí? Jak nevidomí odměřují mléko na pečení? Jak loupou česnek? Jak poznají, které ponožky tvoří pár? A jak rozpoznají hodnotu bankovek? Mohou surfovat na internetu? Pokud máte pocit, že svět nevidomých je pro vás velkou neznámou, pak pro vás může být odpovědí návštěva výstavy, která je nejen nevšedním zážitkem, ale navíc vám otevře dveře do světa nevidomých.

Neviditelná výstava je místem, kde si na vlastní kůži, vlastní nos, vlastní sluch a chuť vyzkoušíte, jaké to je žít ve světě, který nemůžete prozkoumat svým zrakem. V naprosté tmě si projdete prostředí bytu, zakusíte, jaké to je jít po ulici, lesem a navštívíte hájovnu. Nebude chybět ani kultura – ocitnete se ve výstavní síni, kde si budete moci ohmatat exponáty. A kdo jako první pozná sochu Davida? Na závěr se můžete občerstvit na neviditelném baru. Takto by se dala ve zkratce popsat Neviditelná výstava, ale slova nejsou zcela schopná popsat zážitek, který si odnesete. Pocit, který máte, když se kolem vás rozhostí naprostá tma a váš mozek se musí najednou orientovat jinak, novým a nezvyklým způsobem, lze jen těžko zprostředkovat. Najednou zjistíte, že osoby kolem sebe dokážete vycítit, aniž  byste je museli nutně vidět. Slyšíte je, cítíte je. S obavou  ze srážky s čímkoli postupujete pomalu vpřed, ale do neznámého světa nebudete vrženi bez pomoci. Vždy se o vás bude starat nevidomý průvodce, který se doslova stane vašima očima. Provede vás bezpečně celou výstavou a během pár minut si získá vaši naprostou důvěru. Dodá vám chuť a odvahu k prozkoumávání neznámého prostředí. A nebojte se, během výstavy se nemůžete ztratit, průvodce vždy ví, kde stojíte.

Vedle zážitkové neviditelné části je na výstavě možné navštívit také viditelnou část, která sestává z různých pomůcek, které nevidomí používají a které můžete vyzkoušet. Pokud si nebudete vědět rady nebo budete mít otázky, je zde k dispozici další nevidomý průvodce, který vám bude ochotně ku pomoci. Můžete si tak zkusit psát Braillovým písmem, osahat si  hmatovou mapu České republiky, uvidíte, jak se nevidomé děti učí tvary a můžete zkusit chůzi s bílou holí.

Výstava neslouží jen k tomu, abyste sami poznali, jaké to je nevidět, ale slouží i k šíření informací o životě nevidomých a boření předsudků. K tomu bych ráda použila příklad z naší prohlídky, kdy jsme seděli na neviditelném baru a jedna návštěvnice si objednala oříškovou sušenku. Se zájmem se pak ptala, jak slečna rozpozná bez zrakového vjemu zabalenou čokoládovou a oříškovou. Odpověď byla zcela prostá: „Jedna je napravo a druhá vlevo.“

Jaro na sebe nechává pořád dlouho čekat, a tak je stále dost času na prozkoumávání světa výstavních síní. Doufám, že dnešní článek vás naláká na prozkoumání světa neviditelného!

 

Neviditelnou výstavu můžete navštívit ve všední dny od 12 do 20 hodin, o víkendech a svátcích pak od 10 do 20 hodin na Novoměstské radnici v Praze (Novoměstská radnice, Karlovo náměstí 1/23 – vchod z Vodičkovy ulice, Praha 2).

Vstupné (v týdnu / o víkendu)

Normální 180/200 Kč

Studenti a důchodci 150/170 Kč

V pondělí vstup pro všechny za 120 Kč

Protože kapacita jednotlivých prohlídek je omezena počtem 8 osob, doporučuje se udělat si rezervaci na http://neviditelna.cz/o-nas/vyberte-si-termin.

O výstavě se více dozvíte na adrese .


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář