Premiéra Shakespearova Julia Caesara

Březnové idy, ty měj na paměti. „Kdo zabil Caesara, byl vrah, když nezabíjel ve jménu spravedlnosti.“ Mají lidé právo zabíjet ve jménu spravedlnosti? A jestli ne, tak proč?

Strašnické divadlo uvádí po čtyřiceti letech první inscenaci Shakespearova Julia Caesara v Praze. Premiéra byla 22. února 2009. Tato Shakespearova morálně politická tragédie není v klasickém kánonu v Česku uváděných shakespearovských dramat. Tato hra je aktuální především v časech krizí a historických změn. Konec staré a zrod nové epochy zažíváme i dnes. To vše je provázeno chaosem a nejistým koncem. Tato hra o morálně politických problémech nám ukazuje, jak se lidé od počátku historie pohybují ve stejných modelech chování. Jediné, co se mění, jsou vnější okolnosti a míra brutality.

Činy určují charakter člověka a stávají se nástroji ke změně společnosti. Lze zabít myšlenku skrze jejího nositele? Může se člověk stát bohem? Z jakých motivů se zabíjejí lidé? Má člověk právo zabíjet ve jménu spravedlnosti? Nejde jen o vraždu diktátora, ale především o důvody, které k vraždě vedou. Jde o úhly pohledu různých lidí na jednu situaci a o rozdílné motivy k činu.

Caesar v této inscenaci představuje katalyzátor děje, sám na jevišti není přítomen – ožívá v činech spiklenců, je odrazem jejich vlastního já, a můžeme si na jeho místě představit jakéhokoli dnešního státníka. Mladé Strašnické divadlo vypráví scénicky upravený Shakespearův příběh v razantní vícestylové interpretaci.

Strašnické divadlo uvádí Julia Caesara, náročnou hru o povaze moci. Shakespeare hru napsal před 410 lety, přesto je stále aktuální. Hra o moc je zajímavější svými mechanismy než mocí samotnou.

Hrají:
Eva Režnarová, Jan Novotný, Milan Stehlík, Vojtěch Štěpánek, Kryštof Nohýnek, Jakub Chromeček, Jan Hofman.
Scéna:
Milan David.
Kostýmy: Mariana Novotná, Milada Šerých.
Hudba: Petr K. Soudek, Petr Piňos.
Překlad: Jiří Josek.
Režie a úprava: Eva Bergerová.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář