Martin Palán, král pražských studentů:
Kampus musí být prvořadé téma UK!

Martin Palán, doktorand teritoriálních studií a čerstvý král Majálesu má smělé plány. Po vzoru amerických univerzit si přeje, aby se i Univerzita Karlova geograficky sjednotila.

Králi Kampusáku, tvé volební heslo tedy nebylo jen lákadlem s hezkým obalem?
Nejprve bych na tomto místě chtěl poděkovat všem, kdo mě volili a také všem, kteří mi v kampani pomáhali, ať už v průvodu na Albertově, tak při přebírání klíče na magistrátu. Hlavním cílem celé kampaně bylo upozornit na důležitost otázek dalšího územního rozvoje UK, a to se myslím podařilo.

Důvodem, proč si myslím, že kampus je tak důležité téma, je, že Praha prožívá obrovský stavební rozvoj. Pokud se univerzita nezačne starat teď, tak za pár let už skutečně nezůstane místo nikde. Příkladem může být i část Albertova, kde se dnes staví obytné domy.

Jak si kampus představuješ?
Jak jsem v průběhu kampaně i po ní několikrát zdůraznil, není důležité to, co chci já. Nejsem odborník na urbanistické ani jiné plánování. Je mi jedno, zda bude jeden megakampus či pár minikampusů. Důležité je, aby se tato otázka stala prvořadým tématem na UK. Pak se snad někam pohneme.

Kde by sis kampus(y) představoval?
Velice se mi líbí myšlenka rozšiřování Albertova. Nabízí se tam celá řada volných pozemků i budov, které by mohly změnit svou funkci. Konečné lokace však musí být výsledkem práce odborných týmů.

Není však vedení univerzity příliš zkostnatělé na takové novoty?
Podle toho co jsem zatím zaznamenal, tak pan rektor je zastáncem postupného sjednocování univerzity. Otázkou zůstává, zda právě roztříštěnost celé školy nebude velkou překážkou v této snaze. Obecně si myslím, že většina akademiků se kampusem dostatečně nezaobírá a řeší spíše vlastní vnitřní problémy.

Říká se, že vedení UK dlouho ve věci dlouhodobého rozvoje nic nedělalo a až nyní se to trochu rozjíždí…
Neřekl bych, že se vedení dlouhodobým rozvojem nezabývalo. Plán byl a je, ale protože se vždy našlo něco důležitějšího, řešení se stále odsouvalo. Velkou vinu na všem neseme i my studenti, protože nás je málo slyšet, co od školy vlastně chceme. To je ale současně dáno roztříštěností školy. Student se jen velmi těžko identifikuje s UK, tak proč by se o ní měl ještě zajímat. Pro velkou většinu je UK jen Karolinum a promoce, tam se však často nechodí. Také senáty jsou často velmi spící.

Jak budeš postupovat dál?
Hodlám založit oficiální iniciativu. O všech krocích vás budu včas informovat.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář