Ježek představil studentům novou Národní knihovnu
ÚISK hostil 2. dubna prezentaci nové budovy Národní knihovny. Byla určena převážně studentům z ústavu knihovnictví a ředitel NK Vlastimil Ježek tak měl možnost střetnout se s reakcemi mladé knihovnické komunity. Diskuse se zúčastnilo na 40 studentů a deset odborníků převážně z ústavu knihovnictví.
Hlavním důvodem pro novou stavbu je nedostatečná kapacita „staré“ národní knihovny v Klementinu a pomalá kooperace s depozitářem v Hostivaři. Proto se od roku 2004 začíná psát historie nové budovy. Po vyjednávání s úřady, ministrem kultury a poslaneckou sněmovnou byl 2. března 2007 vyhlášen vítěz architektonické soutěže: návrh architekta Jana Kaplického.
V Klementinu vznikne „duchovní kulturní centrum“
V dubnu se mohli studenti v Jinonicích seznámit s tím, jak bude knihovna vypadat uvnitř a co se stane s Klementinem. V rámci volitelných přednášek (tzv. Jinonických informačních pondělků) vystoupily s prezentací ředitel NK Vlastimil Ježek a ředitel oboru služeb NK Hanuš Hemola. Nejdříve Ježek popsal funkce původní budovy. Zůstanou zde hlavně historické fondy a Slovanská knihovna, veřejně přístupná specializovaná vědecká knihovna pro obor slavistiky. Ředitel Ježek popisuje: „V Klementinu vznikne duchovní kulturní centrum, které bude fungovat jako střecha pro spřátelené instituce zabývající se čtením.“ Dále tu najdeme i pestrou nabídku ostatních služeb jako je ubytování, konferenční sál nebo jídelna. „Místo vznikne hlavně díky tomu, že budou přestěhovány novodobé fondy (tzn. od roku 1891 až po současnost),“ dodal Ježek.
Semafor služeb v nové budově
Hanuš Hemola představil „semafor služeb v nové budově NK ČR“. Zelená zde znamená přístupnost pro každého návštěvníka. „Nová budova se má stát místem budoucího setkávání. Bude se zde nacházet literární kavárna, prostory pro relaxaci i diskusní zóny. Stánky s informacemi o knihovně, knihkupectví a další prodejny a parkoviště,“ vysvětlil Hemola.
Oproti tomu je zde červená barva pro archivní sbírky. „Červená barva na semaforu označuje Národní konzervační fondy, neznamená to však kategorické „stůj“, ale jen upozorňuje, že tato část knihovny neslouží běžným službám,“ zdůrazňuje Hemola a dodává: „Celou budovou bude procházet „světlík“, kterým bude možné prohlížet patra včetně robotického skladiště.“ Původně se s robotizovaným systémem nepočítalo, měl by však umožnit větší flexibilitu a rychlost.
Otevírací doba není ještě jistá. „Dle zájmu je možné otevírací dobu prodloužit. Dosud však nevíme, jak bude knihovna navštěvována. A je zbytečné mít v knihovně otevřeno, pokud v ní nebudou uživatelé,“ poznamenal k tématu Ježek.
Odborníci: Kaplického knihovna se nám líbí!
PhDr. Bohdana Stoklasová, ředitelka Úseku novodobých fondů a služeb NK a náhradní členka poroty, bývalá studentka ÚISK
„Mně osobně se návrh nové budovy líbí. Myslím, že se jedná o krásný příklad moderní architektury, která Prahu obohatí a na určené místo se velmi hodí. Knihovna byla koncipována jako studijní a společenské centrum již v zadání. Byla jsem členkou poroty a hodnocení bylo velmi komplexní - bylo třeba hodnotit nejen vzhled budovy a její zapojení do urbanistického celku, ale i její funkčnost, náklady na stavbu i budoucí provoz atd. Vybraný návrh nejlépe vyhovoval naší představě o fungování moderní knihovny popsané v soutěžním programu.“
PhDr. Anna Stöcklová, odborná asistentka na UISK FF UK s profesním zaměřením na Organizaci knihovního fondu a Automatizované knihovnické systémy, předsedkyně Knihovní komise FF UK
„Nejsem architekt, ale mezinárodní porotě plně důvěřuji. Osobně jsem nadšena vítězným návrhem. Mohu říci, že požadavky na knihovnu 21.století splní. Každá knihovna v současnosti musí být studijním a společenským centrem. Informační funkce knihovny nebude díky internetu tak důležitá, ale jistě vzroste kulturní a komunitní funkce těchto institucí. Důležité je, aby čtenáři měli demokratický přístup ke knihám a hlavně časopisům, mohli části kopírovat a ne odnášet z knihovny. Budova bude stát poblíž metra. Může být tedy otevřeno do 24 hodin.“