Zápisy: marnost nad marnost

Určitě to znáte na vlastní kůži. Chcete se nechat zapsat do dalšího ročníku. Podíváte se na internet, zjistíte si, co všechno máte přinést s sebou a kdy otevírají na studijním oddělení. Další den přijdete k fakultě a co nevidíte: z technických důvodů zavřeno. Zuříte? Váš problém.

Měli jste se na fakultní stránky podívat pořádně. Na nenápadném místě – kterého si kromě vás nevšimlo spousta dalších nešťastníků – se skutečně skrývá nenápadné upozornění. Zajímá vás, proč vám to fakulta nedala vědět pořádně? Protože je to filozofická fakulta pražská.

Dobrá. Zkusíte to podruhé. Tentokrát má fakulta shodou okolností otevřeno. Vezmete si studijní plachtu a chcete ji ofotit. Hledat fungující kopírku a vystát obrovskou frontu vyžaduje dobré nervy – ale na to už jste si zvykli. Při čekání vás ale možná napadne, proč vlastně ty plachty máte, když už se všechno podstatné píše v indexu? Proč? Protože studujete na pražské fakultě filozofické.

Možná už plachty nevlastníte, protože jste sem přišli studovat v době elektronického informačního systému. Jenže i v tom je zádrhel – učitelé někdy zapomínají do systému atestace zapsat, anebo to vůbec neumějí. A řešení? Studenti musejí donést „vlastnoručně podepsaný výtisk z informačního systému s vyznačením, které předměty mají řádně splněny a nemají v informačním systému zapsány“. Ptáte se proč? Ale vždyť už to přece sami dávno víte.

Vejdete do místnosti, kde se máte nechat zapsat. Ale co vás nečeká. Musíte vyplnit „evidenční list“: jméno, příjmení, rodné číslo, adresu, e-mailovou adresu, telefon atd. Přijde vám to divné? Vždyť jste tento „list“ vyplňovali už loni, předloni, předpředloni… Raději už se na nic neptáte.

Nakonec vás zapíšou. I když to „nakonec“ stojí někdy i pár hodin úporné snahy… Ovšem připomínám: Je to vaše chyba! Měli jste se přihlásit třeba na ČVUT nebo na filozofickou fakultu do Brna. Tam už ani nevědí, co to index je. Všechno je v informačním systému, a zapisovat se proto necháváte přes internet. Stejně jako přes internet měníte svoje osobní údaje.

Vy ale studujete na filozofické fakultě pražské. A ta zůstane takovou zřejmě navždy. Proto nedoufejte, že se v budoucnu něco změní.

Jan Hron Jan Hron
student bohemistiky a komparatistiky, člen AS FF UK
hronjan [zavináč] seznam.czSdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 3,83 out of 5)
Loading...

Napsat komentář