Erasmus není jediný, kdo pomáhá studentům vycestovat

Zadáte-li do internetového vyhledávače heslo „stipendia VŠ“, objeví se před vámi nečekané množství odkazů. A není to zdaleka jenom Erasmus, který je v současné době asi nejpopulárnější. Existuje více nadací, které podporují studium za hranicemi. Jednou z nich je i FM EHP/Norska.

Tato zkratka znamená Finanční mechanismy Evropského hospodářského prostoru/Norska. V roce 2004 byly založeny třemi nečlenskými státy EU, Islandem, Knížectvím Lichtenštejnsko a Norským královstvím. Program je pětiletý (2004-2009) a poskytuje finanční pomoc deseti novým členským státům EU a dále také Řecku, Španělsku a Portugalsku. Jednou z šesti prioritních oblastí zájmu je i „Rozvoj lidských zdrojů“.

V rámci „Grantu individuální mobility“ si mohou učitelé, administrativní pracovníci, ale také studenti (minimální věková hranice je 15 let) zažádat o stipendium, díky němuž budou moci pobývat na některé vzdělávací instituci či organizaci v jedné ze tří zakládajících zemí. Tedy v Norsku, na Islandu, nebo v Lichtenštejnsku.

„Grant se skládá z několika složek, proplacení cesty a učebních materiálů + paušál 780 EUR/měsíčně,“ uvedla Andrea Klapuchová z Národní agentury pro evropské vzdělávací programy (NAEP). A můžeme ještě připojit proplacení nákladů na pojištění. Na první pohled ohromná částka pokryje přesně potřeby studenta v těchto hostitelských zemích. Náklady na život jsou zde několikanásobně vyšší než v Česku.

Postup při podávání žádosti není nijak složitý a od zmíněného Erasmu se liší snad jen tím, že než požádáte o stipendium, musíte být na školu ve vybrané zemi přijati a to doložit nejlépe akceptačním dopisem.

Podrobné informace k FM EHP/Norska najdete na: http://www.naep.cz


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář