Studenti studentům na Dni vědy 2015

Je současná chorvatská ženská literatura kuchyňská? Co objevili archeologové v Jurtě? Jak se v Čechách daří vietnamské literatuře? V čem byla specifická československá drogová scéna za normalizace? Kdo vyhrál válku: spojovník, nebo pomlčka? Jak spolu souvisí ekologie, železnice a romantismus? Proč se několik autorů evropského formátu rozhodlo psát ve vymírajícím jazyce?

Dozvíte se již zítra! Studentská rada FF UK se i letos podílí na přípravách Dne vědy a (nejen) pro středoškolské studenty připravila sedm krátkých přednášek, v nichž studenti a doktorandi prezentují výsledky své odborné práce.

Den vědy 2015, sekce Studenti studentům! (místnost č. 301)

10.00
Mgr. Petra Tušlová:
Archeologický výzkum římského osídlení na lokalitě ,Jurta‘ v provincii Thrákie

Příspěvek se věnuje nejnovějším objevům, k nimž tým archeologů dospěl na území původní římské provincie Thrákie, která se nachází na území dnešního Bulharska.

10.20
Bc. Jan Komárek:
Příběh Kiu a vietnamská literatura v Čechách
Příspěvek se bude věnovat překladům vietnamské literatury do čestiny. Speciifika překladu literárního textu z asijského jazyka do evropského budou demonstrovány na konkrétních příkladech.

10.40
Mgr. Petra Johana Poncarová:
Moderní skotská gaelská literaura – psaní ve vymírajícím jazyce?

Navzdory tomu, že skotská gaelština je minoritní jazyk, zvolilo si ji za své tvůrčí médium několik významných spisovatelů – jaké to může mít historické příčiny?
11.00–11.15      Přestávka

11.15
Mgr. Jan Kolář:
Party toxikomanů v normalizačním Československu

Česká drogová scéna měla oproti té „za železnou oponou“ svá specifika, která se pokusí příspěvek postihnout. Zároveň se zaměří na i na sociální strukturu čs. drogové subkultury a její kulturní vzory.

11.35
Bc. Juan Zamora:
Jak spojovník prohrál pomlčkovou válku
Přijďte si poslechnout, jaké praktické dovednosti můžete získat, pokud se zaměříte na studium češtiny. Kromě praktických ukázek z textologie dojde i na nezapomenutelné bitvy z dějin oboru!

11.55
Mgr. Michal Špína:
Romatici, železnice a „zbrklý útok na přírodu“

Po krátkém úvodu věnovaném tématu železnice v doznívajícím romantismu se příspěvek zaměří na případ básníka W. Wordswortha, který bývá považován za autora prvního enviromentálního protestu, a to ve formě sonetu!

12.15
Mgr. Dajana Vasiljevićová:
Proč je chorvatské „ženské psaní“ kuchyňské?

Příspěvek se bude zabývat recepcí chorvatských autorek s důrazem na to, jak je hodnotí kritika. Pokusí se vysvětlit, co znamená „ženské psaní“ v kontextu chorvatské prózy a jaké jsou jeho projevy.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář