Středoevropská iniciativa: máme společného víc, než by se zdálo

SlovinskoVe slovinské Lublani se koncem října 2008 uskutečnilo setkání filozofických fakult ze střední Evropy. Děkani zde podepsali úmluvu o vzniku nového oboru, který nabídne budoucím účastníkům poznání Česka, Slovenska, Polska a Slovinska.

Svým profilem bude převážně filologický. Pokud nedojde ke komplikacím, mohli by první studenti nastoupit do prvních ročníků již v roce 2011. Absolventi by mohli snáze přemostit rozdíly mezi zúčastněními národy a najít uplatnění v kulturní či umělecké sféře.

Doladění všech nesrovnalostí proběhne na společném setkání za půl roku v Bratislavě, kde se můžeme dočkat jasnějších obrysů nového studijního programu. Nelze si myslet, že už je po všem! Práce na sladění všech vysokoškolských norem a rozdílností ve vzdělávacích systémech všech čtyřech zemí teprve začíná!

Oficiálně se svaz škol nazývá Středoevropská akademická iniciativa a sdružuje filozofické fakulty z Prahy, Lublaně, Krakova a Bratislavy. Jméno dostala podle svého kulturního pojmenování a účelu. Proč došlo ke vzniku iniciativy? Naše národy mají více společného než rozdílného. Podobná mentalita a kulturní a jazyková příbuznost nás spíše spojují než rozdělují.

Studenti by měli víc spolupracovat

U jednacího stolu se v Lublani setkali i studenti a slavnostně zahájili dlouho připravovanou výstavu výsledků fotografické soutěže. Vidět ji budete moci i vy v prostorách Filozofické fakulty na počátku ledna.

Na programu schůzí se navíc objevil požadavek větší spolupráce našich studentských organizací a lepší koordinace do budoucnosti, která by mohla přinést větší přiblížení našich organizací a tím i možné přiblížení studentů ze všech čtyř zúčastněných zemí.

Jiří Pilip (SR)


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář