Salam a další

By Kheo17 (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Ne, v nadpise není chyba, a ne, nebude to článek o jídle. Začala jsem se totiž na Ústavu východoevropských studií Univerzity Karlovy učit ázerbájdžánštinu a uzeninu evokující slovo v nadpise znamená ahoj. I když jsem hodiny ze začátku brala spíše jako nutnost (v rámci mého oboru jsou povinně volitelné předměty rozdělené na sekce kultura, historie, jazyk), teď se mi řeč ve své složitosti doopravdy líbí. Tedy přesněji na papíře a v pomalém primitivním žvatlání nás začátečníků. Jakmile naše lektorka spustí rychleji, připadám si ztracená. Hrdě ale prohlašuji, že mě to neodradí, stejně jako mě neodradily reakce mého okolí, když jim bylo v září oznámeno, že se hodlám věnovat této interesantní činnosti. Následuje neautentický přepis rozhovorů (K – kamarád/ka, J – má maličkost).

J: Budu se učit ázerbájdžánštinu.

K1: Ajzekrabranština? Co to je? To je někde v Africe ne?

K2: Proč?

K3: Cha cha cha… Ta tvoje škola mě nepřestává fascinovat.

K4: Sraz v úterý v 18:00, vyhovuje?

J: Nemůžu, mám ázerbájdžánštinu.

K4: No ty jsi dobrej blázen. Tak máš smůlu.

K5: Nevěřím! Řekni mi něco ázerbájdžánsky!

J: Víš, jak se ázerbájdžánsky řekne dědeček?

K6: Ne, a ani takovou kravinu vědět nechci!

Nejnenáviděnější, a jsem si jistá, že ne jen mnou, je pobídka: Řekni mi něco… (příslovečné určení jazyka si doplňte dle libosti, v žádném jazyce nejste v tu chvíli schopni najít ani větičku).

I přesto jsem se však mile usmívala a svědomitě jsem udala geografickou polohu země, kde se tímto jazykem mluví, pomohla jsem se správnou výslovností slova ázerbájdžánština a K6 se stejně dozvěděla, že dědeček je baba.

Uznávám, že mé okolí nebylo ani moc kreativní, ani třeskutě vtipné, ale možná u vás najdeme zajímavější, originálnější a poetičtější vyjádření vašich přátel na konto vámi zvoleného komunikačního prostředníka. Neobvyklost studované řeči není podmínkou, i ohledně běžně známých jazyků mohou naši blízcí i vzdálení vyplodit obdivuhodně nápadité myšlenky. Kdo by se tedy chtěl pochlubit, nechť vypustí do nekonečných facebookových vod pár slovních perel, ať máme studium o něco veselejší.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář