Psychologický horor s šokujícím rozuzlením

Režisér Dino Risi

Režisér Dino Risi

Ztracená duše (Anima persa) – Francie 1977, režie Dino Risi podle literární předlohy Giovanni Arpina)

Mladý a plachý malíř Tino přijíždí na studia do Benátek, kde se ubytuje v domě svého vzdáleného strýčka. Strýc Fabio a jeho mladá žena Sofie ztrápená podivnou neuròzou se nesmělému Tinovi zprvu jeví jako vcelku harmonický a spořádaný pár. Tino se v životném prostředí malířských ateliérů pozvolna osměluje, a seznamuje se tak i s půvabnou modelkou Lucií.

Postupem času však Tino odkrývá podivné tiché dohody a záhadná pravidla fungující ve strýcově domě, která neprůstřelně zahalují jisté utajované skutečnosti. V zapovězené části starobylého benátského domu rodina před světem skrývá strýcova šíleného bratra, z něhož se stala nelidsky běsná, masochistická kreatura. Zpoza starých stěn ututlaných za úzkostlivě hladkou tapetou, na povrch však postupně prosakují další znepokojivé otázky a nejasnosti.

Jak onehdá doopravdy zemřel Tinův malý bratránek, pročpak tetička nemá na Fabiovo nekompromisní doporučení opouštět dům a kde strýc doopravdy pracuje?!

Ztracená duše patří jistě k nestárnoucím dílům spadajícím do žánru psychologického hororu s šokujícím rozuzlením.
Režisér Dino Risi ve filmový obraz hladce převádí literární předlohu od soudobého spisovatele Arpina (ostatně jako o pár let dříve neméně úspěšnou Vůni ženy – 1974), bohatě se mu vyplácí rovněž spolupráce se scénaristou Zapponim (stálým to spolupracovníkem Federica Felliniho) i herecké obsazení hlavních rolí ( Vittorio Gassman, Caterine Deneuve).

Film Ztracená duše vyšel na DVD v Levných knihách, kde je k mání za věru přátelskou cenu, vzhledem ke kvalitě snímku.

Foto: files.splinder.com
Barbora Vítů (HN)

Popisek: Režisér Dino Risi.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář