Majáles: Long Live the King

Tradice studentských majálesů sahá až do 15. století a hlavní myšlenkou těchto májových slavností byla recese a studentská rebelie. Oslava příchodu jara, kdy si studentstvo mohlo dovolit téměř cokoliv. Za vrchol české majálesové provokace je považován majáles roku 1965: studenti se shromáždili do průvodu, své rebelství podpořili mnoha ironickými transparenty a za svého krále si zvolili amerického beatníka Allena Ginsberga. Tehdejší autority proti bujarým oslavám samozřejmě zakročily a tradice majálesu se začala pomalu vytrácet.

Po sametové revoluci byla tradice majálesů obnovena a první porevoluční majáles se konal již v roce 1990 – a to za účasti majálesového krále z roku 1965 Allena Ginsberga. Slavný americký básník této události také věnoval svou báseň „King of May“.

Studenty pořádané majálesy se vrátily v letech 1996-97 a udržely se až do roku 2001. Svůj návrat majálesy ohlásily v roce 2004, nicméně koncept celé události se postupně proměnil v jarní hudební festival, plný populárních skupin a zábavných soutěží.

Iniciativní studenti se však pod vedením hlavní koordinátorky projektu Karolíny Chloubové, studentky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, rozhodli uspořádat studentský majáles, který by měl odpovídat původním osnovám studentských oslav. Pořadatelé zdůrazňují, že se nejedná o alternativní Majáles, nebo snad o akci, která by bojkotovala hudební Majáles 2013, jenž se koná 30. dubna ve Stromovce. Organizátoři chtějí studentům nabídnout událost nekomerční, pořádanou v podstatě vrstevníky, spolužáky – jedná se o majáles organizovaný podle hesla „studenti studentům“. Na přípravách Majálesu se podílí převážně studenti z Karlovy univerzity a Akademie múzických umění. Myšlenku těchto studentů postupně podpořily i další fakulty, jejich děkani a stejně tak i městská část Praha 1. Právě díky této společné podpoře těchto institucí se může studentský Majáles 2013 uskutečnit.

Studentský Majáles má i podporu mnoha slavných osobností:

„Majáles by měl být setkáním studentů z různých fakult a taky i trochu provokací proti ‚establishmentu‛. Studenti mohou vyslovit názory, které ti ostatní již nechtějí říkat. Proto byl také majáles za tzv. socialismu zakazován, pokud byl povolen, tak se stával i jakousi demonstrací.“

Jiřina Šiklová

„Students have often been at the forefront of the most effective movements for significant social change.  That’s not too surprising.  They are at a stage of life where, for many, they are most free: out of parental control, not yet with the responsibilities of putting food on the table and all the rest that full participation in the society demands.  That’s a marvelous opportunity, and making use of it constructively has brought real benefits over time.“

Noam Chomsky

„Každá generace studentů by měla mít svůj Majáles, který by odrážel její vidění světa, v něčem navazující na ‚tradice‛ a v něčem s novými prvky.Měl by odrážet to, co ke studentům patří: vztah ke kultuře, otevřené diskuse s mnoha otázkami a s hledáním odpovědí, neformálnost, humor, nadsázka a jistá míra provokování či zpochybňování autorit.“

Vladimíra Dvořáková

 „Majáles byl vždy ve své tradici vyjádřením mladé generace. Akcí každopádně originální, neformální, ironizující a oproti akademické ‚serióznosti‛ nespoutanou. Na tuto tradici by měl skutečný studentský Majáles každopádně navázat.“

Michal Stehlík

„Skutečný studentský majáles si představuji – a také tomu tak v minulosti bylo – jako akci ‚zevnitř‛ a ‚zdola‛, nikoli ‚zvnějška‛ či ‚shora‘ (ať už z vládní nebo z komerční úrovně). Tyhle vnější nebo horní sféry (komerce nebo vrchnost) mohou majáles maximálně podpořit, schválit nebo dotovat, ne však na něm parazitovat, honit si reklamní triko, dělat si skrze něj zdarma píárko – či dokonce spoluurčovat jeho charakter.“

Vladimír Just

„Studentský majáles míval podobnou funkci jako rituály, jimiž se parodovala moc, a to jak církevní, tak světská. Takové rituály měly očistnou funkci, umožňovaly ventilovat nespokojenost s řádem. Zároveň se ovšem věřilo, že po projití touto očistou se řád nejen ozdraví, ale i upevní. Rozhodně to tedy nebyly žádné revoluce.“

Jan Keller

První máj tedy v letošním roce nebude jen časem lásky – první květnová středa se odehraje ve znamení Majálesu pořádaného čistě studenty. Dění kolem Majálesu však začíná ještě dříve: první „předmajálesovou“ akcí je vernisáž výstavy Studentský neklid ‘12, která bude otevřena 12. dubna na Filozofické fakultě  UK a která mapuje loňské studentské protesty. 14. dubna se v prostorách studentského klubu K4 uskuteční zahajovací koncert Právě začínáme, na nějž 15. dubna naváží debaty o současném studentském životě. V dalších dnech budou následovat různé workshopy, Akademická noc a diskuze s pamětníky Majálesu 1965.

Vše vyvrcholí ve středu 1. května, kdy na zájemce čeká nabitý program v prostorách Karolina, klubu K4 a v ulici Celetná. Můžete se těšit na průvod Prahou s alegorickými vozy a transparenty, hudbu, soutěže, filmy, trochu divadla a spoustu dalších aktivit. Ze studentských skupin vystoupí například BRK, Ticho de Pre Cupé band, Zoidberg Quintet, Ruce naší Dory, Typ Skršín, The A-Bomb, Derelict, Rajtaraj, Vobezdud nebo Sdružení rodičů a přátel ropy. Skupiny BRK a Derelict se účastní také klání studentských kapel (http://ffakt.ukmedia.cz/jste-fildacka-kapela-a-chcete-se-proslavit). Finále souboje univerzitních „bandů“ se uskuteční 14. dubna v klubu Futurum.

Kromě příznivců skvělé hudby si na své přijdou i milovníci filmů a divadla. Pro filmové projekce bude vyhrazen zadní salónek K4 a promítat se bude během celého dne. Snímky jsou rozdělené do tematických skupin: Zrcadlo dneška; Přízrak svobody 45′, 68′, 89′; Politika & Byznys a Filmy bez komentáře. Do sekce Filmy bez komentáře patří i snímek Srdce Havel, jehož autorem je student FAMU Viktor Portel. Z divadelní tvorby Majáles nabídne představení několika divadelních spolků: Čekání v podání Divadla FHS, Na Širém moři a Riskuj, dokud můžeš od studentského souboru Prase na koni, Kočovné divadlo AD HOC zahraje představení S úsměvem nepilota a umělecká skupina Kiselá prdel si připravila pásmo autorských čtení.

K majálesu neodmyslitelně patří i volba krále či královny. Na vítěze letošního ročníku čeká koruna, jejímž autorem je studentka Filozofické fakulty Eva Krejčová. Korunovační klenot byl slavnostně představen na reprezentačním plese FF UK. Možnost přihlásit se do výběrového řízení má každý, kandidáti dokonce ani nemusí být členy akademické obce. Organizátoři mají skromné požadavky: kralevic musí mít pětičlennou družinu, alegorický vůz do průvodu a samozřejmě připravený královský program. Zájemci se mohou hlásit do 19. dubna u Zdena Vozára.

O majálesovém i předmajálesovém dění vás bude redakce FFAKTu průběžně informovat.

Více informací o majálesu naleznete zde.

Informace k Akademické noci.

Nadšení studenti, kteří by se Majálesu chtěli zúčastnit, ať už jako účinkující nebo organizátoři, mají stále možnost přiložit ruku k dílu – mohou kontaktovat Sáru Vidímovou, která má na starost program.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář