Z Prahy do Paříže, odtud potom přes Benátky a dále po moři …

Budapešť

Budapešť

Paříž východu, Benátky východu, centrum lázeňství, paprika … Ano, řeč bude o Maďarsku, v poslední době trochu pozapomenutém a nyní postupně znovu objevovaném cíli evropských dovolenkářů. Od jisté doby všechny cesty východním směrem pro českého turistu nějak ztratily kouzlo. Maďarsko je však zemí, která vám v každé ze svých čtyř částí (Budapešť, Zadunají, Severní vysočina a Velká uherská nížina) ukáže, že byste o hodně přišli, pokud byste se tam nikdy nevypravili.

Začněme u Paříže

Pro řadu kulturychtivých jedinců asi bude nejpřitažlivější „souměstí“ Budína, královského města na západním břehu Dunaje, a Pešti, obchodního střediska na břehu východním. Obě města byla samostatná až do roku 1873, kdy se z nich stala dnešní metropole, Budapešť. Budín i Pešť si dodnes uchovaly svůj vlastní kolorit. Při cestě do Budína si rozhodně nenechte ujít Hradní vrch s Matyášovým kostelem a křivolakými uličkami, který jako jeden z mála připomíná, že i v Budapešti najdete pohromadě vícero opravdu starých staveb. Valná většina země totiž neodolala Turkům, kteří zdejší kraj několikrát vyplenili a jejichž stopy tu dodnes najdete na každém kroku. O tom, jak se z kostelů stávají mešity a naopak, by mohlo ledacos vyprávět městečko Pécs (Pětikostelí) na jihu země. Vedle Hradního vrchu se rozhodně vyplatí vyšplhat i na zelený Géllertův vrch, ze kterého se otvírá nádherný výhled na celé město a jeho okolí.

V Pešti pak objevíte nejfotogeničtější maďarskou budovu vůbec, světoznámý parlament. Za vidění určitě stojí i městský park Városliget, kde si člověk závistivě povzdechne nad tím, co všechno se dá vybudovat pro vyžití místních obyvatel.

Budapešť značně těží z lázeňského průmyslu. Můžete si vybrat, zda se ponoříte do léčivých pramenů některých tureckých lázní ze 16. století, nebo zda dáte přednost modernějším zařízením vystavěným během minulého a předminulého století. Za pozornost určitě stojí i četné honosné kavárny v Pešti, kde si budete připadat, jako byste se vrátili o sto let zpět.

Poblíž hlavního města objevíte kouzelné městečko Szentendre. Na jeho okraji se na ploše 55 hektarů rozkládá největší maďarský skanzen představující rekonstrukce vesnic ze všech čtyř historických oblastí Maďarska. Milovníkům skanzenů určitě učaruje i maličká Szenna, která se sice co do velikosti nemůže rozsáhlému Szentendre rovnat, ale možná právě proto si dokázala uchovat kouzlo zapomenutého kraje.

Jako doma

Jazykově to tak možná nevypadá, přesto si tu český turista asi bude často připadat jako doma. Nejde zdaleka jen o to, že si můžete vybrat hospodu podle toho, zda v ní čepují Kozla, Staropramen nebo Gambrinus. Někoho možná překvapí staročeské trdlo, které si tu koupíte pod názvem tradiční transylvánský koláč za „pouhopouhá“ 3 eura, někoho jiného upoutá spíše výšlap na Vyšehrad poblíž Budapešti, další se třeba rád podívá přes řeku k bratrům Slovákům od největší maďarské katedrály v Ostřihomi. Malou verzí orloje se pak pyšní městečko Székesfehérvár. Koneckonců ono ani v těch skanzenech se to příliš neliší od těch našich. Naopak náš domácí gulášek a gulášová polévka ty maďarské strčí do kapsy bez valné námahy.

Osoby a obsazení

Co se počtu soch a pamětních desek týká, jednoznačně vévodí Marie Terezie a císařovna Alžběta, některým známá spíše jako princezna Sisi. Obě dámy si bezvýhradně získaly srdce Maďarů. Druhá z nich dokonce až do té míry, že ji najdete v některých svatostáncích vyobrazenou se svatozáří. Její černý korzet se stopou po bodné ráně zákeřného atentátníka můžete dodnes vidět ve zdejším národním muzeu. Cestovatelsky zajímavou by mohla být i hra „sestav si svého svatého Štěpána“, patrona země, jehož relikvie najdete snad v každé katedrále či kostelíku. Největší a opravdu pravá je Štěpánova pravice v nádherné bazilice Svatého Štěpána v Pešti. Lebku a několik dalších ostatků najdete v Ostřihomi. Další malé, nepatrné, těžko viditelné relikvie jsou pak rozesety do řady menších kostelíků po celé zemi.

A nakonec ty Benátky?

Benátky východu, právě tak bývá označováno Valencijské jezero, v létě obsypané cachtajícími se budapešťany. Skutečným rájem letní turistiky však stále zůstává Balaton. Hejna racků, plachetnice, korza … Připadáte si tu jak na Jadranu. Kachny, labutě, trocha rákosí … Ne tak docela.

Maďarsko je známé jako jedna z nejméně urbanizovaných zemí. S výjimkou Budapešti nemá žádné město více než 200 000 obyvatel. Lidé tu žijí v menších městech a nespočetných vesničkách. Možná, že právě všechna tahle drobotina dává Maďarsku ono kouzlo zapomenutého kraje, kde se ještě dnes žije tak jako dřív.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář