Studenti Češtiny v komunikaci neslyšících vytvořili DVD „Po českých hradech a zámcích“ s průvodcem v českém znakovém jazyce

Studenti kurzu tlumočnického modulu, který se vyučuje v rámci oboru Čeština v komunikaci neslyšících (CNES) na naší fakultě, v každém semestru pracují na projektech zaměřených na tvorbu různých učebních pomůcek. Mezi multimediální učební pomůcky z produkce oboru CNES patří CD-ROMy Lexikologie pro základní školy, Pohádky o zvířátkách ve znakovém jazyce, Malá encyklopedie zvířátek v českém znakovém jazyce, slovník český jazyk – český znakový jazyk, Školská jazyková encyklopedie pro 1. a 2. stupeň základních škol, Evropské státy v českém znakovém jazyce, Základy společenské etikety pro neslyšící děti, Moje první pohádky v českém znakovém jazyce a v češtině, Návštěva zoologické zahrady s výkladem v českém znakovém jazyce. (více: http://ucjtk.ff.cuni.cz/cnes/index.php?key=produkce).

V letním semestru akademického roku 2009/2010 spolupracovaly studentky 2. a 3. ročníku v kurzu tlumočnického modulu na projektu, jehož výsledkem je vznik DVD Po českých hradech a zámcích s průvodcem v českém znakovém jazyce.

DVD je určeno především neslyšícím dětem, které se chystají vypravit na výlet po českých hradech, zámcích nebo zříceninách, a předem by se chtěly dozvědět o památce nějakou zajímavost. Právě vzniklý materiál jim také v češtině i ve znakovém jazyce poradí, kde přesně se památka nachází a jak se k ní dopravit.

Materiál rovněž obsahuje informace celkem o čtyřiceti hradech, zámcích a zříceninách, na něž se můžete v České republice vydat. A jak studentky poznamenávají, neslyšící děti v našich podmínkách nemají dostatečný přístup k informacím ve svém jazyce, přitom by se určitě stejně jako děti slyšící chtěly něco dozvědět o historii a zajímavých pověstech českých hradů a zámků. Díky právě vzniklému multimediálnímu materiálu dostanou příležitost.

Všechny učební pomůcky vytvořené studenty oboru CNES mohou pro načerpání nových zajímavých informací využít rodiny s neslyšícími dětmi, učitelé ze škol pro sluchově postižené jako doplňkový výukový materiál, ale i dospělí neslyšící.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář