Šťastné 4+4 dny v pohybu

V pátek 14. října proběhla velkolepá opening party mezinárodního festivalu 4+4 dny v pohybu, který kromě tanečních či divadelních představení nejrůznějších souborů z celého světa přináší i zajímavé přednášky akademických hostů nebo dokonce komentované procházky po Praze. Otvírá tak například problematiku ohrožených a opuštěných budov v hlavním městě. Záběr je to vskutku široký, stejně jako výběr míst, kde se jednotlivé akce odehrávají (divadlo Archa, MeetFactory, Alfred ve Dvoře a další), takže si máte s čeho vybírat. Součástí otvíracího večírku byla i vernisáž doprovodné výstavy současného umění Štěstí, které se zúčastnila i naše redakce a z níž vám přinášíme krátký report. Krom toho jsme stihli navštívit i divadelní představení Písečná žena, které bylo na programu v neděli a jehož recenzi si můžete přečíst v následujícím článku.

Výstava Štěstí probíhá v centrální budově festivalového dění, v ÚLUV (bývalé Ústředí lidové umělecké tvorby) až do konce festivalu, tedy do 22. října. Nejen výstava, ale i samotné prostory této funkcionalistické stavby jsou opravdu unikátní a rozhodně stojí za vidění. Třiadvacet kurátorů zde představuje svébytné pohledy šedesáti českých, ale i zahraničních umělců na to, co všechno pro nás může jedna z nejhlubších lidských tužeb (tedy štěstí) dnes znamenat, co to vlastně je a nakolik může být hranice mezi štěstím a neštěstím tenká. Zdejší instalace nám podávají různorodé náhledy, ve kterých můžeme cítit například (ne)spojitost štěstí a bohatství, (ne)souvislost s politickým systémem, ve kterém žijeme, ale také spojnici mezi štěstím a přítomností nebo budoucností, do které budeme vcházet.

Součástí výstavy je kromě mnoha instalací, soch a maleb také life performance Jana Jaroslava Sterce, které se každý den obměňují. Pro vernisáž byla vybrána performance inspirována tradičními rituály primitivních národů, které vedou ke štěstí. Mezi jinými videoinstalacemi zde můžete shlédnout i jednu od Jána Mančušky, českého umělce slovenského původu, který po dlouhé nemoci zemřel v červenci tohoto roku. Jeho instalace s názvem Dvojník nám představuje zážitek, který jakoby vypadl z absurdní komedie Eugene Ionesca. Na pozadí vystupuje synchronně s hlavní postavou vypravěč, který celou zápletku odříkává. Hlavní aktér se totiž ocitl v paralelní realitě svého Pražského bytu – v naprosto identické části města a ulici, v domě a bytě, které jsou na chlup stejné jako jeho domov, až na to, že se nenachází v Praze, ale v Bratislavě.

Součástí výstavy je také možnost hlasovat pro jeden z opuštěných objektů, které byly pro tuto příležitost vybrány kulturním čtrnáctideníkem A2 – aktivita nese název Oživte si barák a má za úkol dočasně využít vybrané budovy pro kulturní účely a tím na ně upozornit širší veřejnost. Do této akce se můžete aktivně zapojit nejen hlasováním, ale také přítomností na některé z přednášek a diskuzí, které budou probíhat 21. října právě v ÚLUV.

Samotné vernisáže a opening party se zúčastnili i mnozí čeští umělci, kteří zde svá díla nevystavovali, mezi nimi například František Skála. O hudební doprovod se postaraly The Fakes DJs a nutno říci, že to byla otvírací party jak se patří.

Pokud jste zde nebyli, nesmutněte! Akcí je na výběr opravdu hodně a do closing party zbývá ještě dost času: bude až 22. října ve 22 hodin. Více info a podrobný program celého festivalu najdete zde.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář