Pražský hrad připomíná 400. výročí smrti Rudolfa II.

foto: Správa Pražského hradu - Jan Gloc

20. ledna 2012 uběhlo 400 let od chvíle, kdy na Pražském hradě zemřel Rudolf II. Habsburský. Na skon panovníka, za jehož vlády se z Prahy stalo centrum politické i kulturní, upomíná mimořádná výstava nazvaná Pocta Rudolfu II. V běžně nepřístupných prostorách si mohou návštěvníci prohlédnout především předměty spojené s císařovým pohřbem.

Výstava Pocta Rudolfu II., konající se v rámci stálé expozice Příběh Pražského hradu, nabízí příležitost nahlédnout do Široké chodby Nového královského paláce a do Rudolfovy galerie, tedy běžně nepřístupných částí Hradu, spojených s osobou zesnulého panovníka. Nevelká, ale zajímavá výstava v Široké chodbě přiblíží pohřeb Rudolfa II. Z exponátů nepochybně zaujmou kopie císařovy rakve, pohřební štít, pohřební insignie či obdivuhodně zachovaný pohřební oděv. Překvapit mohou tzv. viscerální nádoby, do kterých bylo uloženo panovníkovo srdce a mozek. Tělo Rudolfa II. bylo totiž zbaveno vnitřností a nabalzamováno. Pohřeb sám pak neprobíhal nijak honosně, protože to nebylo v zájmu nového císaře Matyáše, který se svým bratrem Rudolfem za jeho života zrovna dobré vztahy neudržoval. O těchto a dalších okolnostech pohřbu vládce i o antropologických průzkumech hrobu ve 20. století získá návštěvník bližší představu díky informačním panelům.

V přilehlé Rudolfově galerii je pak kromě sálu samotného možné také zhlédnout různé kratší dokumenty o připomínaném panovníkovi a jeho době. Navíc se v těchto prostorách koná i několik tematických přednášek. 23. ledna od 16h si můžete vyslechnout PhDr. Elišku Fučíkovou na téma Rudolf II. a Pražský hrad, 25. ledna pak PhDr. Beketu Bukovinskou s přednáškou nazvanou Kunstkomora Rudolfa II., zahrnující i doprovodnou projekci. A pokud byste se rozhodli vyrazit na komentovanou prohlídku k výstavě s PhDr. Milenou Bravermannovou, která je plánovaná na 26. ledna od 17h, je nutné provést rezervaci na www.pribeh-hradu.cz v sekci Doprovodný program/přednášky.

Výstava Pocta Rudolfu II. je zpřístupněná pouze od 20. do 29. ledna, vždy od 10 do 18h (kromě 26. ledna, kdy je otevírací doba zkrácena do 16h), a to za lidových 20 Kč. Vstup je z II. nádvoří Pražského hradu, kde se u tzv. Šípkova vchodu tvoří značná fronta, postupující ale poměrně rychle. Přesto není od věci vybrat si k návštěvě všední den, nejlépe začátek otevíracích hodin.

Připomínání Rudolfa II. na Pražském hradě bude pokračovat i v únoru. V tiskové místnosti na II. nádvoří proběhnou dvě přednášky Mgr. Markéty Ježkové (opět s nutností rezervace): 16. února od 17h na téma Rudolf II. jako sběratel a 28. února od 17h o Rudolfu II. a Tizianovi. Od poloviny února se také na počest zesnulého císaře rozšíří sbírka Obrazárny Pražského hradu o čtyři obrazy předních umělců rudolfinské doby, M. Gundelacha, H. von Aachena a B. Sprangera. Rudolfovi II. se možná nedostalo dostatečných poct bezprostředně po jeho smrti, o 400 let později však vzbuzuje nevídanou pozornost mezi historiky i laickou veřejností.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář