Prospěchová stipendia nejsou zlo

peníze Prospěchová stipendia by se neměla udělovat, říká v minulém čísle FFaktu student Vojtěch Varyš. S jeho argumenty ovšem nejde souhlasit. Podle Varyše neexistuje žádný důvod, proč stipendia udělovat: jejich pobírání studenty rozmazluje a vede vposledu k závislosti na sociálním státu.

Jistě – mnoho studentů se bez stipendia lehce obejde, zvlášť mají-li dost bohaté rodiče nebo bydlí v Praze a za jídlo a nájem neplatí ani korunu. Jenže ne všichni jsou na tom takhle dobře – někteří musejí vyžít jenom s pár korunami na měsíc a několik stovek navíc pro ně znamená významnou podporu.

Za další: prospěchová stipendia se nebudou rozdělovat jen podle známek, jak se domnívá student Varyš. Na fakultě, kde na jednom oboru lze získat jedničku za hezký úsměv a na druhém trojku s vypětím všech sil, by to bylo opravdu nespravedlivé. Kritéria ovšem upřednostňují v první řadě ty, kteří studují hodně – mají hodně bodů. Známka je až druhá v pořadí, navíc se neporovnává s průměrem celé fakulty, ale s průměrem katedry. Výsledné pořadí studentů je proto relativně spravedlivé.

Třetí výtka Vojty Varyše: peníze na stipendia by se daly použít jinak – třeba na zaplacení zajímavých učitelů ze zahraničí. Nedaly, odpovídám já. Stipendia se vyplácejí z tzv. stipendijního fondu – ten zřizuje za zákona každá fakulta a peníze z něj se mohou použít pouze na stipendia.

Lze třeba diskutovat o tom, zda mají na naší fakultě víc smysl prospěchová nebo účelová stipendia. Nejdřív je ale potřeba mít jasno v základních faktech.

Jan Hron
Autorem je studentem bohemistiky a komparatistiky a členem AS FF UK
hronjan [zavináč] seznam.cz


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář