Prosincový kulturní přehled aneb kam se schovat před vánočním shonem

Death by Hamburger, David LaChapelle

Death by Hamburger, David LaChapelle

Poslední měsíc roku je tu a s ním se pomalu blíží i nakupování vánočních dárků a oslavování Silvestra. Kromě těchto tradičních oslav si ale můžete udělat čas i na nejrůznější kulturní akce, jejichž přehled Vám zde přinášíme.

První čtyři prosincové dny bude v Praze v kině Světozor probíhat již sedmý ročník festivalu asijských filmů Filmasia. Tentokrát se v programu objeví převážně filmy mladých tvůrců, můžete se ale těšit i na kompletní retrospektivu celovečerních filmů režiséra Bong Joon -ho, který přijde své filmy osobně uvést.

V těch samých dnech můžete na Masarykově koleji Univerzity Karlovy navštívit Prague Latino Festival, kde si budete moci vybrat z více než 50 nejrůznějších workshopů latinských tanců, včetně cha-chy a salsy, ale i mnohých dalších méně známých stylů

Pokud jste pravidelnými návštěvníky galerie Trafačka, o jejíchž osudech před nedávnem vznikl i dokument nazvaný Trafačka – Chrám svobody, ale i pokud patříte mezi ty, co jste se do vysočanského kulturního centra ještě nikdy nedostali, máte jedinečnou možnost se mezi 5. a 9. prosincem zúčastnit oslav pátého roku permanentního zániku této budovy (objekt Trafačky se měl již několikrát bourat, ale i tento rok byla plánovaná demolice odložena). V rámci těchto oslav bude v Trafačce probíhat společná výstava umělců, kteří již v minulosti v těchto prostorách vystavovali.

5. prosince si můžete zajít zatančit na koncert britské kapely Metronomy do Lucerna Music Baru, kteří k nám přijedou představit své třetí album The English Riviera. To je kromě elektroniky protknuté i líbivým tanečním popem.  Fanoušci francouzského triphopového DJ a producenta Waxe Tailora, by ale měli šetřit síly, protože už den poté, tedy 6. prosince, přijede do pražské MeetFactory.

Ten samý den pak vypukne dlouho očekávaný designSUPERMARKET 11. Tentokrát se bude konat v Paláci Archa a potrvá až do 11. prosince. Pokud jste milovníky současného designu a stejně tak vaše okolí, není lepší místo, kde hezky najednou nakoupit již zmíněné vánoční dárky a zároveň se pokochat vystavovanými kousky.

7. prosince nás čeká vernisáž nové výstavy v Rudolfinu, s názvem Tak pravil LaChapelle. Kurátor Otto M. Urban nám zde představí výběr fotografií slavného amerického fotografa Davida LaChapella, který se na výběru děl, jež zahrnují nejdůležitější období a milníky jeho tvorby, osobně podílel.

Co se týká dalších výstav současného umění, 12. prosince proběhne vernisáž nové výstavy nazvané Recyklace v galerii NOD, která nemá představit pouze samotný fenomén recyklování, jež se rozvíjí hlavně od 60. let, ale i jeho vliv na život nebo obecně na současné umění. Od 13. 12. pak můžete navštívit expozici Za pět dvanáct v Centru pro současné umění Futura na Smíchově, kde svá díla s tématikou času vystaví 24 mezinárodních umělců.

Ještě předtím, 8. prosince, můžete zajít do pražského kina Lucerna na první ročník festivalu stereoskopického videoartu Parallax 2011. Ten divákům představí nezávislé nebo experimentální filmy využívající S-3D technologii, která už dávno není doménou pouze hollywoodských trháků, ale čím dál častěji se objevuje právě i na nezávislé scéně.

Pokud byste si rádi vyjeli mimo Prahu a máte rádi film, a ještě radši film animovaný, můžete si naplánovat výlet do Olomouce, kde bude ve dnech 8. – 11. prosince probíhat již 10. ročník PAF – přehlídky animovaného filmu. Kromě samotných animáků se PAF věnuje širokému pojetí fenoménu animace v kontextu kinematografie, mediálních studií a vizuálního umění, takže se můžete těšit i na kurátorské výstavy nebo nejrůznější workshopy.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář