Prosadí David Rath svou univerzitu?

martin-bednar-kralovska-univerzita-rath_david_tNa sklonku minulého roku se objevily v tisku zprávy o plánech hejtmana za ČSSD Davida Ratha na založení nové Královské univerzity ve Středočeském kraji. Mělo by se jednat o veřejnou vysokou školu univerzitního typu. Touto definicí se rozumí vysoká škola typu Univerzity Karlovy. Oproti vysoké škole neuniverzitního typu se liší mimo jiné rozdělením na fakulty a vědeckou činností.

Plánovaná univerzita by měla mít zprvu čtyři až šest fakult, posléze až deset. Přáním současného krajského vedení je, aby byla fakulta v každém z bývalých okresních měst. Rektorát by měl sídlit v Kutné Hoře, která podle hejtmana a poslance Ratha poskytuje impozantní nově zrekonstruované prostory. V budoucnu by zde mělo studovat tři až pět tisíc studentů různé obory, od umění až po hotelnictví a farmacii.

Zajímavá kauza se odehrála v souvislosti s hledáním jména pro novou univerzitu. Hejtman vyhlásil anketu mezi studenty a veřejností. Poslal tuto žádost také ředitelům středních škol, kteří měli vypracovat podobné průzkumy. Touto cestou se veřejnost přiklonila k názvu Královská univerzita. Ze 107 škol však na hejtmanův pokyn odpovědělo pouze 44, což Ratha očividně rozlítilo. Ústy svého zástupce Milana Němce prohlásil, že sníží platy všem ředitelům, kteří na výzvu neodpověděli o 2 000 korun a tento obnos naopak přidá těm, kteří učinili opačně. Pravděpodobně pod tíhou negativní reakce veřejnosti pan hejtman posléze změnil své rozhodnutí a oznámil, že zůstane pouze u písemné důtky. Bonusy pro skupinu, která odpověděla, nicméně zůstanou.

A čím odůvodňuje krajská správa potřebu vzniku nové univerzity? Rath hovoří o nízkém procentu vysokoškolsky vzdělaných občanů ČR, odlivu inteligence z kraje. Podle tiskové mluvčí Berill Maschekové chce založením univerzity bojovat i proti finanční krizi.

Argumentuje tak např. vznikem nových pracovních míst nebo všeobecnou pomocí skrze vzdělání. Tisková mluvčí na toto téma mimo jiné píše: „…čím více je člověk vzdělaný, tím více má možnost pracovních příležitostí, tím pádem se ho krize méně dotkne.“ Projekt by měl být financován částečně z fondů EU, přesné náklady však prozatím nejsou známy.

Podle Ratha má jeho návrh podporu napříč poslaneckou sněmovnou. V názorech odborníků, kterých jsme se na téma zeptali, se přesto zračila jistá skepse.

Rektor UK Hampl, který byl mimo jiné požádán hejtmanem o konzultaci na toto téma, se ústy tiskového mluvčí vyjádřil: „Pokud by se jednalo o vznik neuniverzitní (!) veřejné vysoké školy, která by pokrývala segment těch bakalářských oborů, u kterých není současná nabídka dostatečná, tak by to bylo prospěšné.“ Dále zmiňuje, že podle mezinárodního srovnání máme univerzit dostatek. Když se přihlédne ještě k náročné výzkumné funkci univerzit, nepokládá rektor vznik nějaké nové univerzity za reálný.

Podobně se vyjádřil i mluvčí Petra Bendla, bývalého hejtmana Středočeského kraje: „S univerzitou se přece jen v myslích lidí spojuje vedle pedagogické funkce také vědeckobadatelská role. Obával bych se, že by středočeská univerzita mohla přispět k určité inflaci tohoto pojmu.“

Odborník na vzdělání z řad ODS poslanec Walter Bartoš návrh také kritizuje. Vzhledem k tomu, že si pan poslanec tři týdny nezkontroloval mailovou schránku, nebylo možné od něj získat konkrétnější argumenty. Ministerstvo školství deklaruje ochotu o návrhu jednat, podporu projektu nicméně podmiňuje náležitou kvalitou.

Martin Bednář


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář