Profesor FF UK laureátem prestižní ceny

Profesor Jiří Holý z Ústavu české literatury a literární vědy FF UK se stal laureátem Humboldt Research Award, kterou každoročně udílí Nadace Alexandra von Humboldta.
Kromě finanční podpory získá profesor naší fakulty i pozvání do Německa na roční badatelský pobyt.
Návrh na ocenění mohou podávat pouze němečtí akademičtí pracovníci, přičemž je cena určena výhradně zahraničním vědcům za jejich celoživotní badatelské výkony. Smyslem Humboldtovy ceny je podpora rozvoje mezinárodní vědecké spolupráce.

Jiří HolýProf. PhDr. Jiří Holý, DrSc.
Narodil se roku 1953. Absolvoval bohemistiku a germanistiku na FF UK. Poté pracoval jako redaktor a korektor v nakladatelství Československý spisovatel. V osmdesátých letech byl zaměstnán v Ústavu pro českou literaturu ČSAV a souběžně se pohyboval v prostoru samizdatové kultury. V devadesátých letech působil na několika německých a rakouských univerzitách. Roku 2001 byl v Berlíně jmenován profesorem.

Jiří Holý je obdivovatelem díla Vladislava Vančury, jemuž věnoval řadu prací (včetně monografie Práce a básnivost). Napsal přehledné dějiny české literatury dvacátého století, které jsou součástí kolektivní publikace Česká literatura od počátků k dnešku. Editoval sborníky studií Tschechisches Barock či Holokaust v české, slovenské a polské literatuře.
V současné době stojí v čele vědecké rady projektu Česká knižnice, který usiluje o vytvoření kánonu české literatury.

Lukáš Borovička (ČJL – HIS)


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...

Napsat komentář