Prázdné místo

Po úspěšné sedmidílné sáze o Harrym Potterovi je Prázdné místo prvním větším dílem J. K. Rowlingové. Prázdné místo, které zůstalo po mladém čarodějnickém učni, zaplnil sociálně kritický román reflektující život několika rodin z odlišných sociálních sfér maloměsta.

Osudy lidí z městečka Pagford se začínají odvíjet od smrti čtyřicetiletého Barryho Fairbrothera, člena místní obecní rady, a způsob, jak na jeho nečekaný odchod reagují sousedé, přátelé i soupeři, je hlavním tématem knihy. Přetvářka, otevřená zášť, intriky – tomu všemu dalo jeho úmrtí průchod.

Maloměstské figurky

Rowlingová prokazuje svou schopnost vymyslet a zasadit postavy do izolovaného prostředí, aby si s nimi v důsledku mohla dělat prakticky cokoliv. V podstatě se jedná o nahlédnutí do soukromí lidí bohatých, chudých, oblíbených i neoblíbených, starých, mladých, drogově závislých a podobně. Situace v životech maloměstských figurek jsou často nahlíženy hned z několika pohledů, čímž je eliminováno jednostranné posuzování chování lidí, jejich postojů i morální čistoty. V jedné kapitole sledujeme postavu očima postavy jiné a v druhé kapitole nám své jednání dotyčný vysvětlí tak, že si nemůžeme být jistí, na čí straně máme stát. Charaktery obyvatel Pagfordu jsou v mnohém odlišné, neboť se v díle můžeme setkat jak s průbojným teenagerem, uzurpujícím násilnickým otcem nebo se ctižádostivým majitelem lahůdkářství, tak s šikanovanou spolužačkou, až příliš submisivní matkou nebo narkomankou.

Sedm čtivých úseků

Přirozenému plynutí a vykreslení maloměstského života nahrává také kompozice díla. Román je členěn na sedm časových úseků a ty jsou dále rozděleny na menší kapitoly, někdy zařazeny do dnů v týdnu. Celý svět románu je precizně a především čtivě popsán.

Prázdné místo již rozhodně není kouzlem obestřený příběh malého čaroděje, ale román realisticky odhalující svět maloměšťáctví, ve kterém dala Rowlingová šanci hledat prázdná místa v lidech, kteří zůstali po Barrym Fairbrotherovi.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář