Pomozme dětem z Klokánků k barevnějšímu létu!

Klokánky, projekt Fondu ohrožených dětí, poskytují již třináct let útočiště dětem, které z nejrůznějších důvodů nemohou žít u svých rodin. Často se bohužel jedná o děti týrané či zanedbávané, děti, které potřebují okamžitou pomoc a vlídné prostředí, jež jim doma schází.

V současné době přichází do Klokánků děti, jejichž rodiče si finančně nemohou dovolit se o ně postarat. Klokánky poskytují svým malým obyvatelům přechodnou rodinnou péči po dobu, než se vyřeší problémy v jejich rodinách nebo se pro ně najde náhradní péče, ať už osvojení, pěstounství nebo svěření do péče babiček a dědečků či jiných rodinných příslušníků. Průměrně trvá tato doba šest měsíců, ve skutečnosti však poskytují Klokánky zázemí na období od několika dnů či týdnů až po dlouhá léta.

Příběhy těchto dětí jsou často velmi smutné, díky péči tet a strýců v Klokáncích ale mívají šťastnější konce. K nalezení těchto šťastnějších konců jsou však nezbytné i jisté finanční prostředky, aby mohly děti a jejich tety či strýcové žít život co nejpodobnější běžným rodinám a dát tak dětem takové zázemí, které je připraví na jejich budoucí život.

Klokánek, který jsme navštívíli, se nachází ve třetím patře postarší budovy soukromé školy. Člověk by nečekal, že se i v pozdních odpoledních a večerních hodinách bude daleko za šatničkami prvních a druhých tříd odehrávat čilý ruch. Čtyři menší byty spojené chodbou, která slouží částečně i jako společenská místnost, představují pro několik dětí útočiště a šanci na lepší život. Za tuto možnost vděčí mimo jiné tamním tetám. O každý z čtyřlůžkových bytečků se starají dvě tety, které se u dětí po týdnu střídají. Tyto ženy si zaslouží obrovský obdiv za lásku a péči, kterou dětem věnují, ačkoliv samy v poslední době často finančně strádají a jsou závislé na úsporách a podpoře svých rodin.

Finační problémy se ale nedotýkají jen tet, které nejsou v důsledku změn ve státní podpoře  za svou práci takřka vůbec placeny. Když jsem před nedávnem oslovila tři pražské Klokánky s dotazem, zda bychom jim mohli v tíživé situaci nějak pomoci, předpokládala jsem, že jim může chybět oblečení a některé dražší výtvarné potřeby. Odpovědi ze všech tří zařízení mě doslova ohromily. Nabídkou výtvarných potřeb a oblečení byly všechny Klokánky nadšeny, kromě toho ale zmínily také nedostatek hygienických potřeb, kartáčků a past na zuby i trvanlivých potravin. Klokánkům chybí zkrátka vše.

Při návštěvě chabařovického Klokánku ale nebyla tato nouze v tvářích tet ani samotných dětí vůbec znát. Tety, které svým svěřencům vytvářejí rodinné prostředí, se snad nikdy nepřestávají usmívat na všechny malé i velké caparty okolo. Pouze při nahlédnutí do velmi skromně zařízených dětských pokojíčků je vidět, že se zřejmě nejedná o běžný rodinný byt. Smutno člověku začne být i v momentě, kdy se v náznacích dozvídá příběhy jednotlivých dětí. Někteří malí obyvatelé Klokánků si prošli situacemi, které si nikdo z nás nechce snad ani představit, díky péči, které se jim dostává, se ale znovu učí být dětmi.

Dětský pokojíček v jednom z Klokánků

Dětský pokojíček v jednom z Klokánků

Nedokážeme asi zajistit Klokánkům vše, co jim schází, a nedokážeme dětem zcela vymazat z paměti, co si prožily. Je lepší se držet dosažitelných cílů, a proto jsme se rozhodli zorganizovat sbírku psacích a výtvarných potřeb, které dětem z Klokánků nadělíme jako odměnu za vysvědčení. Jen máločeho si prý váží tolik, jako věcí, které dostanou a jsou skutečně jen jejich.

Připojte se a přineste do 25. června 2013 vodovky, lepidla, pastelky, fixy, nůžky, tempery nebo jiné výtvarné potřeby do červeného sběrného boxu v Německé škole v Praze nebo pošlete balíček na adresu: Schwarzenberská 1/700, 158 00 Praha 5. Jednáme i o možnosti umístění boxu v budově Filozofické fakulty UK na Palachově náměstí. Na konci června rozdělíme výtvarné potřeby mezi tři pražské Klokánky, aby jejich malí obyvatelé měli v létě dostatek barev a inspirace.

Podívejte se na i video, které jsme k projektu na pomoc dětem z pražských Klokánků připravili: http://youtu.be/OS9cqvyfYBs


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář